Jak bezpiecznie korzystać z kąpieli w czasie wakacji?

0
834

19-06-2013-jezioro-kapie-woda

Wielkimi krokami zbliżają się oczekiwane przez wszystkich uczniów wakacje. W wolnym od szkolnych ławek czasie będzie można wyjechać na zasłużony wypoczynek nad morzem, jeziorem, czy w górach. Jednak w czasie wakacyjnej zabawy należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie zwłaszcza w czasie kąpieli. Razem z Komendą Powiatową Policji w Głogowie podajemy najważniejsze zasady bezpiecznej kąpieli w czasie wakacji. Należy pamiętać, że najlepszymi miejscami do pływania są miejsca odpowiednio zorganizowane i oznakowane. Najlepiej jest, więc korzystać z kąpielisk strzeżonym przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

19-06-2013-morze-woda-kapielWielkimi krokami zbliżają się wakacje. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wakacje rozpoczynają już w następny piątek (28 czerwca). Wolny czas wiąże się z wyjazdami i odpoczynkiem. Nie ma chyba osoby, która nie lubi wakacyjnych wyjazdów nad morze, jezioro, czy góry. W większości wypadków wolny czas spędzamy, więc nad wodą. Należy jednak pamiętać, że woda – nawet pozornie spokojna – może być dla nas niebezpieczna. Jak wynika ze statystyk większość utonięć jest wynikiem lekkomyślności ludzi oraz lekceważenie obowiązujących przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach niestrzeżonych. Razem z Komendą Powiatową Policji w Głogowie podajemy najważniejsze zasady bezpiecznej kąpieli w czasie wakacji tak, aby urlop minął nam bez zbędnych przygód. – Kilka zasad prawidłowego postępowania nad wodami umożliwi bezpieczne korzystanie z tej atrakcyjnej formy wypoczynku. Najlepsze do pływania i kąpieli są miejsca odpowiednio zorganizowane i oznakowane, czyli kąpieliska i baseny strzeżone przez służby ratownicze Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zanim wejdziemy do wody należy zapoznać się i przestrzegać zasad regulaminu kąpieliska. Dodatkowo pływając nie należy oddalać się od wyznaczonego, strzeżonego miejsca na kąpielisku. Jeżeli jesteś początkującym pływakiem – pływaj tylko w strefie kąpieliska ograniczonej żółtymi bojami. Czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której mogą korzystać dobrzy pływacy. Dodatkowo należy pamiętać, że pływając o obrębie kąpieliska, wzdłuż brzegu, jesteś stale obserwowany i zawsze możesz liczyć na pomoc ratownika – mówi Bogdan Kaleta, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głogowie. Będąc na wakacjach należy szukać bezpiecznych miejsc do kąpania. Nie wolno się kąpać w miejscach niebezpiecznych, a zwłaszcza położonych przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, zaporach, mostach, przy ujęciach wody pitnej, w stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych oraz w wodach o silnym zanieczyszczeniu. Niebezpieczne do kąpieli mogą być również miejsca gdzie występują wiry, wodorosty, zimne prądy, a korzystając z kąpielisk nadmorskich należy unikać miejsc niebezpiecznych typu ostrogi, falochrony – możesz się tam natknąć na: gwałtowny spadek dna, wsteczne prądy, powierzchnie śliskie, porośnięte wodorostami lub pokryte ostrymi małżami.

19-06-2013-woda-morze-plaza

Należy się także stosować do zasad bezpieczeństwa w kąpieli. – Nie należy pływać samemu lepiej poprosić kogoś o obserwacje w trakcie pływania. Nie należy także wchodzić do wody wbrew zakazowi ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest flaga czerwona. Nigdy nie można także skakać -zwłaszcza na głowę – do nieznanej wody – zawsze należy zbadać głębokość wody oraz ukształtowanie dna – dodaje Bogdan Kaleta. Szczególną uwagę należy także poświęcić dzieciom. W trakcie letniego wypoczynku nigdy nie należy zostawiać dzieci bez opieki. Najmłodsi do wody powinny wchodzić z skrzydełkami pływackimi, czy dmuchanymi kołami, które zwiększą ich bezpieczeństwo. Jednocześnie należy pamiętać, żeby w trakcie kąpieli nie krzyczeć i nie wzywać pomocy, jeśli faktycznie nie jest nam ona potrzebna. Na plaży należy także pamiętać o kulturze. – Nie należy biegać po pomostach, bo można potrącić znajdujące się tam osoby. Nie należy wyrzucać do wody śmieci i szkła oraz nie niszczyć urządzeń i sprzętu kąpieliska, a zwłaszcza sprzętu ratunkowego oraz znaków ostrzegających o niebezpieczeństwie. W czasie pobytu nad wodą powinniśmy także zwracać uwagę na innych. – Ktoś może potrzebować naszej pomocy. Jeśli zauważymy przypadek tonięcia lub wypadek nad wodą należy natychmiast wezwać pomoc, czyli powiadomić ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego – tłumaczy Bogdan Kaleta.

Przebywając na wakacjach należy także stosować się do innych podstawowych zasad bezpieczeństwa. – Najlepiej pływać w wodzie o temperaturze od 18 stopniu Celsjusza. Nie należy wchodzić do wody bezpośrednio po spożytym posiłku. Nie należy także wchodzić gwałtownie wody do wody po dłuższym opalaniu. W takim wypadku należy wcześniej spryskać się wodą przed wejściem do niej. Do wody nie należy także wchodzić po spożytym alkoholu lub w momencie, gdy źle się czujemy. W przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna należy natychmiast wyjść z wody. Nie należy także przebywać zbyt długo w wodzie i stosować odpowiednio długie przerwy w kąpielimówi Bogdan Kaleta, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.