‘Grody, warownie rycerskie i demony’

0
1376

Już w najbliższy czwartek o godz. 17:00 w głogowskim Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym przy muzeum odbędzie się bardzo ciekawy wykład. Jego tematyką będą dawne średniowieczne grody znajdujące się niegdyś na naszym terenie. Sam tytuł prelekcji – „Grody, warownie rycerskie i demony…” – może rozbudzać wyobraźnię. Prowadzącym będzie Grzegorz Kiarszys z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Średniowiecze na naszej ziemi

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej i Katedra Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają na wyjątkowy wykład: — Jego tematami będą archeologiczne badania krajobrazu pogranicza ziemi głogowskiej i górowskiej oraz grodziska średniowieczne, głównie znajdujące się na terenie dzisiejszego powiatu górowskiego — mówi Dariusz Czaja, wiceprezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej — Historycznie większość omawianych obiektów wchodziła w skład Księstwa Głogowskiego. Podczas spotkania będzie również mowa o władcach, w tym m.in. o Janie II Szalonym – ostatnim piastowskim księciu Głogowa.

Wykład z pewnością ucieszy miłośników historii. A zwłaszcza jej mroczniejszych dziejów. Pełna nazwa konferencji brzmi bowiem „Grody, warownie rycerskie i demony. Ukryty wymiar średniowiecznych krajobrazów pogranicza ziemi głogowskiej i górowskiej”. Średniowiecze, demony i ukryty wymiar – połączenie tych słów skłania do przemyśleń.

Wykład odbędzie się w najbliższy czwartek o godz. 17:00 w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym działającym przy Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie.

Duchy, zmory i demony

Czwartkowy wykład poprowadzi dr Grzegorz Kiarszys. Jest on autorem książki pt „Trzy światy średniowiecza” wydanej w 2015 r. Opowiada ona m.in. o średniowiecznych grodach i warowniach rycerskich z obszaru powiatu górowskiego. Już w tej książce autor zawarł cały rozdział poświęcony starym wierzeniom ludów zamieszkujących okolice Głogowa. Mowa jest tam m.in. o magii, demonach, zmorach i duchach. A także o ich pochodzeniu. Warto więc wybrać się na czwartkowy wykład do muzeum.

Człowiek światowy

Dr Grzegorz Kiarszys jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Był specjalistą do Spraw Archeologii i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w polskiej strefie odpowiedzialności w Iraku. Uczestniczył również w wykopaliskach archeologicznych w Irlandii i Irlandii Północnej. Na zlecenie Muzeum Miasta Kopenhagi brał udział w badaniach archeologicznych poprzedzających budowę metra w stolicy Danii.

W Polsce prowadzi ratownicze badania wykopaliskowe na stanowiskach archeologicznych obszaru Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej. Do niedawna zajmował się realizacją projektu pt. „Osady obronne w krajobrazie kulturowym powiatu górowskiego”, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W swoich badaniach wykorzystuje metody nieinwazyjne, źródła kartograficzne i historyczne oraz archiwalną dokumentację pochodzącą z badań archeologicznych.