Głogowskie kluby w ogólnopolskim rankingu sportu młodzieżowego

0
2032

Podobnie jak we wcześniejszych latach Zespół Sportu Młodzieżowego Instytutu Sportu w Warszawie opublikował opracowania dotyczące sportu młodzieżowego w 2015 roku. Ogólnopolski ranking obejmuje kategorie wiekowe od młodzika do młodzieżowca i pokazuje jakość współpracy klubów z młodymi sportowcami. W zestawieniu sklasyfikowano 867 gmin, a Głogów znalazł się na 125. miejscu.

Klasyfikacją punktową objęte zostały takie zawody jak Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików (MMM), Wojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w grach, Mistrzostwa Polski Młodzików (MPMło), Puchar Polski (PP), Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (OOM), Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych (MPJm), Mistrzostwa Polski Juniorów (MPJ) oraz Młodzieżowe Mistrzostwa Polski (MMP). W tegorocznym zestawieniu sklasyfikowano 3372 kluby, 867 gmin oraz 360 powiatów.

W klasyfikacji gmin Głogów zajął 125. miejsce, a jego dorobek to 199,5 pkt. Jest to awans w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia, w którym gmina została sklasyfikowana na 170. lokacie i zgromadziła 161 pkt. Na tegoroczny dorobek w dużej mierze zapracowali kolarze TC Chrobrego Saroni Głogów, którzy zdobyli 81 pkt. Drugie miejsce z grona głogowskich klubów sportowych zajął UKS Legion Głogów (43 pkt), a trzecie MKS Piast Głogów (31 pkt). 25 punktów dla miasta zdobyło Centrum Sportowe Głogowski Triathlon. W rankingu uwzględniono jeszcze trzy inne kluby z Głogowa – MKS Basket Chrobry Głogów (9 pkt), SPR Chrobry Głogów (6 pkt) oraz Głogowskie Towarzystwo Tenisowe (4,5 pkt).

Wszystkie te rezultaty pozwoliły na zajęcie 125. miejsca w rankingu gmin. W porównaniu do pozostałych reprezentantów Zagłębia Miedziowego wynik ten wypada jednak dość blado. Lubin zajął w tym zestawieniu miejsce 41. (579,7 pkt), Legnica 50. (489,8 pkt), a Polkowice 84. (321 pkt). Najlepszym klubem województwa dolnośląskiego został WKS Śląsk Wrocław, który zdobył aż 1813,35 pkt. Drugie miejsce w zestawieniu zajęła MKS Juvenia Wrocław (578,20 pkt), a podium zamknął KS AZS-AWF Wrocław (533,82 pkt). W pierwszej dziesiątce rankingu wojewódzkiego znalazło się miejsce dla siedmiu klubów ze stolicy Dolnego Śląska, a także po jednym z Jeleniej Góry, Lubina oraz Jawora.

W zestawieniu uwzględniającym całą Polskę pierwsze miejsce przypadło CWZS Zawiszy Bydgoszcz, który zgromadził w swoim dorobku 2373,90 pkt. Drugie miejsce zajął wspomniany już WKS Śląsk Wrocław, który wyprzedził KS AZS-AWF Katowice (1637,34 pkt). Najlepszy z głogowskich klubów, TC Chrobry Saroni, został sklasyfikowany na 478. pozycji. Biorąc pod uwagę tylko ekipy kolarskie, głogowianie zajęli 23. miejsce.