Legnicki Rower Miejski atrakcją dla mieszkańców

0
1172

Legniczanie są zainteresowani korzystaniem z miejskich rowerów. Od czwartkowego południa (18 sierpnia) ponad 370 mieszkańców zarejestrowało się w systemie, a rowery wypożyczono już ponad 400 razy. Połowa wynajmów była bezpłatna

Rekordowy był poniedziałek (22 sierpnia) ze 127 wypożyczeniami. Najwięcej „zapisów” miało miejsce w czwartek – 137. Oprócz osób zarejestrowanych już w systemie, z rowerów miejskich może korzystać blisko 700 legniczan, którzy zapisali się wcześniej – w jednym z bliźniaczych systemów rowerów publicznych obsługiwanych przez Nextbike na terenie Polski, m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Opolu czy Warszawie. Rowerzyści posiadający aktywne konto Legnickiego Roweru Miejskiego mogą korzystać z systemów w innych miastach bez dodatkowej rejestracji.

Inaugurację Legnickiego Roweru Miejskiego uważamy za bardzo udaną. Zwłaszcza poniedziałek, kiedy każdy rower w systemie średnio był wynajmowany sześć razy w ciągu całego dnia. Pokazuje to, jak duży jest potencjał tego projektu – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Legniczanie najczęściej korzystali z wypożyczalni w godzinach popołudniowych. Najwięcej wynajmów odnotowywano od godziny 17.00 do 18.00 (17 proc.) i od 16.00 do 17.00 (13 proc.). Najaktywniejsza użytkowniczka w ciągu 3,5 dnia skorzystała z rowerów 10 razy, a największą popularnością z całej floty, cieszył się rower o numerze 57977 – wynajmowany 15 razy. Najczęściej wypożyczano rowery na placu Słowiańskim) ok. 30 proc.). Najczęstsze zwroty (28 proc.) były przy al. Piłsudskiego – Horyzontalna, a najpopularniejsza trasa wiedzie z placu Słowiańskiego na plac Wilsona.

Operator systemu, przypomina, że rozpoczęcie korzystania z Legnickiego Roweru Miejskiego wymaga wcześniejszej rejestracji oraz zasilenia konta użytkownika opłatą inicjalną. Rejestracji można dokonać wchodząc na stronę internetową www.rower.legnica.eu i wypełniając formularz.

Rower miejski w Legnicy będzie do dyspozycji użytkowników przez najbliższe kilkanaście tygodni. System obejmuje 21 rowerów w obrębie czterech stacji: pl. Słowiański, pl. Wilsona, al. Piłsudskiego/Horyzontalna oraz al. Piłsudskiego/Rondo Niepodległości. Pilotażowy system działać będzie w Legnicy do połowy listopada.

Jak zwrócić Legnicki Rower Miejski?

Zwrócenie roweru dokonywane jest poprzez „wpięcie” go do elektrozamka. Sygnał dźwiękowy potwierdza, że zostało to zrobione prawidłowo. W takim przypadku, żadne inne czynności przy terminalu nie są już wymagane. W celu upewnienia się, że proces przebiegł pomyślnie, można dokonać weryfikacji na swoim koncie użytkownika – za pośrednictwem strony www lub aplikacji mobilnej Nextbike.

Jeśli nie ma wolnego miejsca w stacji, wystarczy przypiąć rower zamkiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka lub innego roweru i przetasować cyfry. Następnie podejść do terminala, nacisnąć „Zwrot” na klawiaturze i postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu lub zadzwonić na infolinię.

Rower jedynie odstawiony przy stacji będzie traktowany przez system jak nadal używany. Po trzech godzinach, zgodnie z regulaminem, każda następna kosztuje cztery złote, a po 12 godzinach opłata wynosi 200 złotych. Kara za kradzież czy porzucenie to już 2 tys. zł.

24.08.2016, Legnicki Rower Miejski atrakcją dla mieszkańców2, tutajlegnica.pl

Stacje rowerów miejskich w Legnicy

Źródło: Urząd Miasta Legnica