Głogowska policja czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców miasta

0
1255
2014-07-17 komenda policji policja (fot.P.Dudzicki) 01

Człowiek na co dzień nie zastanawia się, jakie zagrożenia na niego czyhają. Dopiero w konkretnej sytuacji zaczyna analizować, czy dane zdarzenie mogło mu przynieść jakąś konkretną szkodę. Wtedy w głowie pojawia się czerwona lampka i zastanowienie, czy należy zgłosić to na policję. A policjanci są właśnie od tego, aby nie dopuszczać do sytuacji groźnych dla każdego człowieka i pomagać w ich rozwiązaniu.

Kierowcy wciąż łamią przepisy

Od 9 listopada br. kierowcy poruszający się drogami powiatu głogowskiego liczyć się muszą z kontrolą drogową jaką przeprowadzają policjanci wyposażeni w nieoznakowany wideo rejestrator. Od tego dnia do policyjnej służby weszła skoda Octavia, zakupiona dzięki głosom mieszkańców Głogowa, którym nie jest obojętne bezpieczeństwo na drogach.

Pomimo, że informacja o nowym pojeździe policji i jego możliwościach, była szeroko nagłaśniana w mediach, zachowanie kierowców na drogach wciąż pozostawia wiele do życzenia. Niektóre przykłady, jakie możemy zobaczyć na zarejestrowanym materiale, świadczą o elementarnym braku wyobraźni i brawurze kierujących. Takie zachowania kierowców będą stanowczo eliminowane z ruchu drogowego a ich sprawcy muszą się liczyć z tym, że ich wyczyny zostaną zauważone i zarejestrowane przez policjantów. Tylko w okresie od wejścia do służby nowego pojazdu, policjanci ujawnili 124 wykroczenia drogowe. W zdecydowanej większości skończyły się one mandatami karnymi. Policjanci sięgnęli po nie 115 razy. W przypadkach drastycznego łamania prawa niektórzy kierowcy stracili prawa jazdy.

Pojawiają się opłatkowi naciągacze

Jak co roku parafie w okresie przedświątecznym rozpoczęły rozprowadzanie opłatków świątecznych. Wszędzie, gdzie pojawia się pokusa niezbyt uczciwego zarobienia pieniędzy, pojawiają się również naciągacze, którzy podszywają się pod księży lub przedstawicieli rad parafialnych.

Od kilku lat stałą praktyką stosowaną w parafiach jest zaopatrywanie osób sprzedających opłatki w specjalne identyfikatory oraz pisemne upoważnienia z pieczątką danej parafii. Należy pamiętać, że zawsze można zażądać okazania takiego identyfikatora oraz pisemnego upoważnienia od osoby, która przyszła i proponuje sprzedaż świątecznych opłatków. W ten sposób można być pewnym, że przekazane pieniądze trafią tam, gdzie powinny.

73 – latek podejrzany o rozbój na 69 – letniej mieszkance Głogowa

Nie zawsze stateczny wiek jest gwarancją rozsądku i postępowania zgodnego z prawem. Głogowscy policjanci bezpośrednio po zdarzeniu zatrzymali 73 – latka, który jest podejrzany o usiłowanie dokonania rozboju na swojej 69 – letniej znajomej.

W dniu 9 grudnia 2016 roku policjanci z patrolu prewencji, krótko po zdarzeniu, zatrzymali 73 – letniego mieszkańca Głogowa. Wszystko działo się krótko po tym jak oficer dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od pokrzywdzonej 69 – latki. Kobieta doznała urazów głowy po tym, jak została zaatakowana prze podejrzanego, który usiłował jej zabrać torebkę z zawartością dokumentów oraz drobną kwotą pieniędzy. Nie zdołał tego zrobić, ponieważ pokrzywdzona stanowczo się broniło i pomogła jej również reakcja innej kobiety, świadka tego zajścia. Jak ustalili policjanci, obydwoje znali się już wcześniej.

Decyzją prokuratora wobec podejrzanego zastosowano dozór policyjny oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej. Przestępstwo rozboju jest zagrożone karą od 2 do nawet 12 lat pozbawienia wolności.

Policja poszukuje sprawcy porzucenia psów

Wydział Dochodzeniowo – Śledczy Komendy Powiatowej Policji w Głogowie prowadzi postępowanie w sprawie psów – szczeniaków, porzuconych w dniu 2 grudnia br. w rejonie pomiędzy miejscowościami Modła i Jaczów.

W dniu 2 grudnia 2016 r. około godziny 18:00, oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Głogowie otrzymał zawiadomienie o odnalezieniu porzuconych przez nieustaloną osobę, trzech psów rasy mieszanej. Psy zostały odnalezione w okolicach tzw. wysypiska” pomiędzy miejscowościami Modła i Jaczów na terenie gminy Jerzmanowa. Zwierzęta zostały oddane pod opiekę schroniska dla zwierząt. Policja prowadzi w sprawie ich porzucenia dochodzenie z art. 35 ustawy o ochronie zwierząt. Takie zachowanie jest bowiem kwalifikowane jako znęcanie się nad zwierzętami i zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do lat 3.

Wszystkie osoby, które posiadają wiedzę o tej sprawie, proszone są o kontakt z policjantami prowadzącymi osobiście lub telefonicznie pod nr (76)727-72-43 lub (76) 727-72-42 w godz. 7.30 – 15.30 oraz całodobowo nr alarmowy 997.