Nagrodzono głogowskie szopki

0
1289
2014-11-26 zdjęcie: szopka

 Do Głogowskiego Festiwalu Szopek zgłoszonych zostało ponad pięćdziesiąt prac przedstawiających stajenkę betlejemską oraz 110 ozdób choinkowych. Jury uhonorowało wiele prac, ale główna nagroda była tylko jedna.

Głogowski Festiwal Szopek organizowany był już po raz piętnasty i podobnie jak w poprzednich edycjach również w tym roku cieszył się dużym powodzeniem wśród mieszkańców naszego miasta.Do XV edycji konkursu zgłoszono ponad pięćdziesiąt szopek wykonanych najróżniejszymi technikami. Niektórzy uczestnicy w swoich pracach umieścili także element głogowski – takie prace uhonorowane zostały nagrodami specjalnymi.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród poprzedzone zostało występem uczniów z głogowskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Liszta. Po koncercie jury pod przewodnictwem Kingi Domańskiej ogłosiło wyniki Głogowskiego Festiwalu Szopek. Nagrodę główną – Złotą Gwiazdę Betlejemską przyznano szopce autorstwa pani Elżbiety Smorczewskiej, która pracę wykonała z synami Pawłem i Michałem.

Nagrody przyznano również w kategoriach:

– Przedszkola,
– Szkoły Podstawowe,
– Gimnazja,
– Kategoria otwarta (powyżej 16 lat),
– Kategoria „ozdoba choinkowa”.

Wśród przedszkoli najwyżej ocenioną pracą została ta wykonana przez Przedszkole Publicznego nr 6 pod opieką pani Marty Niwińskiej. Zwycięzcą w kategorii Szkoły Podstawowe została szopka wykonana przez uczennice SP w Przedmościu – Małgorzata i Magda Majczak. Pierwsze miejsce w kategorii Gimnazja zdobyła szopka autorstwa Martyny Walas z Gimnazjum nr 4. Wyłoniono również najciekawszą pracę wykonaną przez osoby dorosłe. Najwyżej oceniona szopka w tej kategorii została wykonana przez grupę z Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji i Usług Specjalistycznych, pod opieką pań Honoraty Będzieszak i Anny Hoszko.

Oprócz podstawowych kategorii, jury nagrodziło również prace, które doceniono za ich przekaz duchowy i zawarty w szopce element głogowski. Nagrody specjalne przyznano szopce rodziny Smorczewskich oraz pracy wykonanej przez Martynę Walas. Jury przyznało również liczne wyróżnienia, także te specjalne.

Trzy z prac biorących udział w konkursie, które zostały wytypowane przez jury, za zgodą ich właścicieli, przekazane zostaną na cele charytatywne. Uczestnicy Festiwalu swoje prace osobiście odbiorą po zakończeniu wystawy, nie później niż do 15. lutego 2014 – po tym terminie prace staną się własnością organizatorów.

Jeśli ktoś nie miał okazji obejrzeć tegorocznych prac Głogowskiego Festiwalu Szopek podczas wtorkowego podsumowania konkursu, będzie miał taką możliwość dzięki wystawie prac zgłoszonych do konkursu, którą zwiedzać można w dni powszednie w godzinach 12:00–17:00. Wystawa potrwa od 18. grudnia 2014 do 17. stycznia 2015 roku.