Europejski Festiwal Szkła LOVE w Galerii Ring

0
1241
image description

Aktualna wystawa w Galerii Ring ukazuje miłość w szklanym wydaniu. Do 10 kwietna w Galerii Ring (Rynek 12) można jeszcze obejrzeć tę nietuzinkową ekspozycję.

Miłość wg artysty

Miłość: to uczucie, typ relacji międzyludzkich, zachowań i postaw. Pojęcie trudne do jednoznacznej interpretacji, które stanowiło inspirację do tworzenia wielkich dzieł sztuki i literatury.

Miłość jest tematem głównej wystawy 4. edycji Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass”. Do udziału w niej było zaproszonych 17 artystów z 12 krajów Europy: Białorusi, Bułgarii, Czech, Danii, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Artyści mieli za zadanie „opowiedzieć” o miłości poprzez szklaną materię – zróżnicowane artystyczne postawy, różnorodne kręgi kulturowe i odmienne wykorzystanie szkła…

Współczesna sztuka

Zmiany zachodzące we współczesnej sztuce dotyczą także szkła. Statyczna bryła zostaje zastąpiona dynamicznym obiektem, instalacją, prezentacją multimedialną. Wybitni współcześni artyści wykorzystujący szkło jako materiał w swojej twórczości rzadko już „rzeźbią” go tak jak Peter Bremers z Holandii czy Latchezar Boyadjiev z Bułgarii, obecnie zamieszkały w USA. Oni go szarpią, ciągną, łączą z innymi materiałami, a swoje działania często dokumentują na filmach wideo. Ten dynamiczny sposób kreacji reprezentuje najpełniej Maria Bang Espersen, duńska artystka, która po sukcesie w Coburgu (nagroda specjalna jury Coburger Glaspreis 2014) oraz nagrodzie w kategorii „Talent”, przyznanej w 2015 roku przez Fundację im. Jutty Cuny-Franz, przebojem weszła na salony europejskiego i światowego szkła.

Kuratorzy głównych wystaw Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass” zapraszają do udziału w nich zarówno artystów eksperymentatorów poszukujących nowych, oryginalnych form wykorzystywania szklanej materii w sztuce, jak Emma Woffenden z Wielkiej Brytanii, ale też wybitnych „rzemieślników”, którzy niezmiennie przez całe swoje artystyczne życie pracują w tej samej technice – jak chociażby Petr Stacho – tworząc jednak prace zachwycające formą i kolorem.

Niestety, w polskiej sztuce szkło jest ignorowane. Tworzone przez współczesnych artystów obiekty ze szkła i z wykorzystaniem szkła nie trafiają na aukcje sztuki ani do kolekcji muzealnych czy prywatnych. Niezwykle rzadko są prezentowane na wystawach w galeriach czy muzeach poza obszarem Dolnego Śląska, gdzie huty szkła powstawały już w czasach średniowiecza, a od 1946 roku działa jedyny w Polsce Wydział Ceramiki i Szkła – we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta.

Europejski Festiwal Szkła LOVE

Europejski Festiwal Szkła jest pierwszą w Polsce profesjonalnie przygotowaną prezentacją europejskiej sztuki szkła. Oswaja polską publiczność ze szkłem jako ważnym medium artystycznym we współczesnej sztuce oraz umożliwia zapoznanie się z dorobkiem wybitnych europejskich artystów sięgających w swojej twórczości po szkło. Wystawy główne prezentowane są w kilku miastach w Polsce, a festiwal wyrasta na jedną z najważniejszych imprez związanych ze sztuką szkła w Europie.

Play with Glass

Autorami projektu Play with Glass – European Glass Festival in Wrocław są: Anita Bialic, Galeria BB, i prof. Kazimierz Pawlak, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Projekt ten został włączony do aplikacji miasta Wrocław do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Europejski Festiwal Szkła jest organizowany od 2012 roku, corocznie w październiku, przez Galerię BB i Fundację Fly with Art w ścisłej współpracy z Gminą Wrocław, Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i Związkiem Polskich Artystów Plastyków – Okręg Wrocławski.

Wstęp na wystawę LOVE jest bezpłatny. Sale wystawowe są czynne od wtorku do soboty w godz. 10.00 – 17.00.

petr_stacho_-_up_and_down

Praca czeskiego artysty Petra Stacho

verena_schatz_-_emotional_leak

Dzieło Vereny Schatz z Austrii