Drużyna mobilizuje szeregi i poszukuje wolontariuszy

0
1409
2014-07-30-szlachetna paczka- lider-Agnieszka-Dyka-Głogów001

Kto w środku wakacji myśli o Świętach Bożego Narodzenia? Oni już tak. Obmyślają strategie, mobilizują szeregi i formują drużynę, żeby znów nieść pomoc osobom, które jej potrzebują. Chodzi o Drużynę Szlachetnej Paczki, która już po raz drugi przymierza się do kampanii w powiecie głogowskim. Ubiegłoroczny sukces jeszcze bardziej ich zmotywował i w tym roku chcą dotrzeć do jeszcze większej liczby rodzin.

W 2013  Szlachetna Paczka dotarła do 29 rodzin z powiatu głogowskiego. Świąteczną Paczkę dla jednej rodziny przygotowywało średnio 25 osób, a wartość rzeczy znajdujących się w środku to ok. 2 tysiące złotych. Paczka o największej wartości zrobiona była za 12 tysięcy złotych – w tym 8 tysięcy to materiały budowlane, których rodzina potrzebowała na remont domu. W  sztabie finałowym pracowało w sumie 30 wolontariuszy. I to właśnie wolontariusze są teraz poszukiwani.

O przygotowaniach do tegorocznej edycji rozmawialiśmy z liderem Szlachetnej Paczki w powiecie głogowski, Agnieszką Dyk.

Daria Jęczmionka – Po raz drugi zostałaś liderem Szlachetnej Paczki w Powiecie Głogowskim, to trudne zadanie i duża odpowiedzialność. Dlaczego się zdecydowałaś?

Agnieszka Dyk – Tak to prawda. Jest to moja druga przygoda z Paczką – w zeszłym roku wierzyłam, że nie ostatnia, i tak się stało.
Drużyna Szlachetnej Paczki to ogromne doświadczenie w kontaktach międzyludzkich, ale i organizacyjnych.

To współpraca ze wspaniałymi ludźmi, otwartymi na drugiego człowieka. To praca z całym ogromnym sztabem ( w roku ubiegłym to ok. 700) osób chcących pomóc drugiemu człowiekowi.

D. Jęczmionka – W ubiegłym roku Szlachetna Paczka pomogła 29 rodzinom z terenu powiatu głogowskiego. Jakie cele stawiacie sobie w tym roku?

A. Dyk – Naszym celem jest inspirowanie ludzi do walki z biedą i trudnościami. Paczka ma być impulsem do ich zmiany.

Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna, nie uzależniała, dawała siłę do działania, odpowiadała na konkretne potrzeby.

Będziemy chcieli pomóc większej ilości rodzin, w zeszłym roku byliśmy u 60 rodzin, pomogliśmy 29.

Jak żadna inna akcja staramy się, aby pomoc była z serca i by była przemyślana. To dzięki tym zasadom Kodeksowi Mądrego Pomagania udało nam się tak rozwinąć SZLACHETNĄ PACZKĘ. W Paczce zawsze najpierw są ideały, dopiero z nich wypływają działania. W naszych działaniach kierujemy się pewnymi zasadami:

Szukamy biednych

Do nas nie można się zgłosić po pomoc. Sami szukamy potrzebujących. Prawdziwa bieda jest cicha i skromna. Chcemy znaleźć tych, którzy naprawdę potrzebują pomocy. Nie pomagamy tym, którzy potrafią ją sobie załatwić.

Spotkanie

Odwiedzamy domy potrzebujących. Nie wystarczy nam, że ktoś mówi, że jest biedny. Osobiste spotkanie jest szansą na wzajemne zrozumienie. Osoby, do których trafiają wolontariusze mówią często: nie musicie już przynosić paczek. Wystarczy, że ktoś mnie odnalazł i chciał wysłuchać.

Szansa

Pomagamy, by dać szansę na lepsze życie. Wiemy, że ci ludzie na razie przegrywają. Nie wiemy też, czy skorzystają z okazji i czy uda im się zmienić. Nie oceniamy ich. Dajemy im szansę. I głęboko w nich wierzymy. Każdy może stać się kimś!

D. Jęczmionka – Powiedziałaś, że dotarliście do 60 rodzin, a pomogliście 29. Dlaczego nie wszystkim?

A. Dyk – Rodzina, która zostaje włączona do Sz. P. jest najpierw weryfikowana przez naszych wolontariuszy, musi spełniać pewne kryteria, które te 31 rodzin niestety nie spełniło.

D. Jęczmionka – Więc komu pomagacie?

A. Dyk – SZLACHETNA PACZKA ma już czternaście lat. Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku. Wtedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzona przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA) obdarowała 30 ubogich rodzin. Dzisiaj projekt SZLACHETNEJ PACZKI ma charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja charytatywna w Polsce łączy działania setek tysięcy osób. W 2013 roku Paczka była zorganizowana w 508 lokalizacjach w całej Polsce.

W powiecie głogowskim jest to II- ga edycja projektu.

Nie pomagamy wszystkim rodzinom, ale osobom starszym, samotnym, rodzinom dotkniętym chorobom i niepełnosprawnością, samotnym rodzicom i rodzinom wielodzietnym. Skierowana jest do osób które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej,ale przede wszystkim rodzinom, które biorą odpowiedzialność za swoje życie !!!

D. Jęczmionka – Nie obawiasz się, że w tym roku zapał Głogowian, aby pomóc innym może nie być już tak duży jak w ubiegłym roku?

A. Dyk – Wierzę, że sukces, jaki przyniosła I edycja Szlachetnej Paczki w Powiecie Głogowskim z pewnością nie ostudzi, a tylko wznieci dodatkowe pozytywne emocje i chęci do pomocy,zmiany i siebie i drugiego człowieka.

D. Jęczmiona – Masz już drużynę Sz.P?

A. Dyk – Już powoli kształtuje się drużyna, obecnie kilkanaście osób złożyło swoją deklarację o chęci współpracy jako wolontariusze, są z nami weterani z ubiegłego roku – wspaniali ludzie, którzy byli zaangażowani w ubiegłorocznej edycji całym swoim sercem w pomoc drugiemu człowiekowi. Cześć z nich to osoby, które na co dzień pracują w instytucjach wspierających osoby potrzebujące. Mamy również  nowe osoby, i co ciekawe, wśród nich są zeszłoroczni darczyńcy.

D. Jęczmionka –  Obecnie jaki jest najważniejszy cel Kampanii? Kogo poszukujecie?

D. Dyk – Kampania liderów już za nami, teraz poszukujemy wolontariuszy. Jesteśmy w trakcie tworzenia „Ekipy paczki”, później szkolenia, testy, poszukiwanie rodzin i włączanie ich do projektu, no i Finał – najbardziej gorący czas!

Zapraszamy do współpracy osoby pełne energii i chęci do pracy, mające w sobie potrzebę pomocy innym, charakteryzujące się zaangażowaniem, potrafiące przeciwstawić się przeciwnościom losu dla dobra drugiego człowieka.

Potrafisz zakochiwać ludzi w idei Paczki?

Masz tysiąc pomysłów na zmienianie świata na lepsze?

Chcesz być częścią projektu SZLACHETNA PACZKA? Dołącz do nas – to proste.

Mam również nadzieję, że tegoroczna akcja zaangażuje wielu mieszkańców naszego powiatu, a wśród nich pojawi się kolejny przywódca – przyszłoroczny lider.

D. Jęczmionka – Dziękuję za rozmowę.

Wszystkie osoby, które chcą dołączyć do Drużyny i zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki mogą pisać na adres agad.glogow@gmail.com

2014-07-30-szlachetna paczka-finał Głogów001