Jak wyprzedzić konkurencję w wyścigu po dotacje unijne? Właśnie takim hasłem przywitali uczestników prelegenci, odbywającej się w Hotelu Qubus w Głogowie Akademii Przedsiębiorcy. Organizatorami warsztatów byli Bank Zachodni WBK oraz Fundusz Poręczeń Kredytowych POLFUND.
Akademia Przedsiębiorcy to ogólnopolski program motywacyjno-edukacyjny skierowany do przedsiębiorców mikro, małych i średnich firm. W ramach tegorocznych warsztatów odbywa się 50 bezpłatnych spotkań, w dwóch turach, w czerwcu i jesienią.
Wcześniejsza analiza sytuacji przedsiębiorstwa jest bardzo ważna. Okazuje się bowiem, że należy eliminować to, do czego konkretnie potrzebna jest nam dotacja, a do czego wręcz przeciwnie. Doradcy jasno stwierdzili, że w niektórych sytuacjach dużo lepszym rozwiązaniem jest manewrowanie innymi instrumentami, typu pożyczka z banku, niskooprocentowana pożyczka z funduszu czy też fundusz poręczeniowy. Ważną kwestią jest również dobranie odpowiedniego programu dotacyjnego. Jak się okazuje, trzeba dobrać program dotacyjny do inwestycji, nigdy odwrotnie. Realia pokazują coś zupełnie innego, dlatego tak wiele osób popełniając ten błąd, nie ma później możliwości manewru i zamyka się w pewnych ramach, w których niekoniecznie chce się znaleźć.
Tegoroczne programy dotacyjne są znacznie trudniejsze niż poprzednie, jednak mogą się w nich odnaleźć zwłaszcza mikro przedsiębiorstwa. Są to na przykład bony na innowacje, wsparcie w wejściu na rynki zagraniczne, wsparcie w patentowaniu, usługi doradcze ze strony instytucji otoczenia biznesu czy niewielkie działania związane z podstawowymi pracami badawczo-rozwojowymi.
Warunkiem koniecznym dla przedsiębiorcy, który chce otrzymać potrzebną dotację jest to, że musi organizować prace badawczo-rozwojowe, albo wdrażać nowe innowacyjne technologie. Wynika to z tego, że na proste projekty inwestycyjne będą dostępne tylko i wyłącznie niskooprocentowane pożyczki, będące jedynym wsparciem, z którego dany przedsiębiorca będzie mógł skorzystać. Należy pamiętać, że przy takim wsparciu również można efektywnie realizować plany firmy.
Głogów nie należy do miast, którego przedsiębiorcy chętnie sięgają po dotacje. W wielu przypadkach wynika to z faktu, że o podjęciu decyzji decyduje strach przed dotacjami i związanymi z nimi procedurami. Prelegenci Akademii Przedsiębiorcy stwierdzają, że warto korzystać z usług doradców, bądź po prostu pozyskiwać potrzebne informacje z banku. Przedsiębiorcy boją się kontroli między innymi z ZUS-u czy Urzędu Skarbowego, a jak się okazuje projekt dotacyjny to kolejna kontrola i kolejny urząd, który może przeanalizować dokumenty firmy. Jeżeli ktoś stara się o dotację, musi mieć przejrzyste finanse i liczyć się z tym, że pewnymi informacjami będzie musiał się podzielić, aby uzyskać wsparcie na konkretną działalność. Niemniej jednak firmy z małych miejscowość również mogą liczyć na dofinansowanie.
Łączna pula środków na unijne dotacje w porównaniu do poprzedniej będzie większa o 10 mld euro i zamknie się w kwocie 82,5 mld euro. Tegoroczna edycja Akademii Przedsiębiorcy koncentruje się na funduszach europejskich, przybliżając nowe zasady rozdzielania środków oraz wspierania w ich pozyskiwaniu.