Głogowska młodzież chce rozmawiać o zabytkach

0
1050

W Głogowie funkcjonuje wiele zabytków. Do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest między innymi: Zamek Książąt Głogowskich, brama szpitalna, fort Gwiaździsty przy ulicy Rudnowskiej, schron przy ulicy Bolesława Krzywoustego, ratusz, Teatr Miejski imienia Andreasa Gryphiusa, Kolegiata oraz kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja. W sumie jest to około dwudziestu zabytków na terenie Głogowa. Jedne z nich są bardziej eksponowane, inne mniej. O wszystkich jednak chce rozmawiać głogowska młodzież, która z własnej inicjatywy organizuje I Konferencje Naukową Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych i Gimnazjalnych w Głogowie pod nazwą “Znane i nieznane Zabytki Głogowa”.

W najbliższy piątek (7 grudnia) głogowska młodzież będzie chciała pokazać, że potrafi organizować się sama. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie w tym dniu odbędzie się konferencja pod nazwą “Znane i nieznane Zabytki Głogowa”. Jej odbiorcami jest młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna z Głogowa. Zaś pomysłodawcami tego wydarzenia są uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. – Pomysł zrodził się, gdy byliśmy na wycieczce w kościele świętego Mikołaja. Razem z koleżankami i kolegami oraz naszą panią doktor Ewą Czaińską, doszliśmy do wniosku, że zabytki Głogowa stały się poniekąd naszą codziennością i tak naprawdę oprócz tego, że codziennie obok nich przechodzimy, nie wiemy o nich nic więcej. Skłoniło nas to do rozpoczęcia działań w kierunku, odnowienia i poszerzenia naszej wiedzy na ich temat. Zdecydowaliśmy się na zorganizowanie I Konferencji Naukowej Młodzieży, ponieważ doszliśmy do wniosku, że skoro sami reprezentujemy młodzież, to byłoby dobrze, gdybyśmy do poszukiwania i rozszerzania wiedzy zaprosili naszych rówieśników – mówi Beata Jakubowska, jedna z organizatorów konferencji na temat zabytków.

W konferencji wezmą udział uczniowie: I Liceum Ogólnokształcącego, Gimnazjum numer 5, Zespołu Szkół Zawodowych, Gimnazjum numer 2, Technikum numer 6, Gimnazjum numer 4 oraz Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi. Każda ze szkół ma za zadanie przedstawienie wybranego przez siebie głogowskiego zabytku. – Jednak nie ma to być szablonowa prezentacja. Zależy nam przede wszystkim na własnych zdjęciach oraz nietypowych i ciekawych informacjach, o których nie wiele osób wie. Na podstawie każdej z prezentacji powstanie referat, który później zostanie opublikowany w wydawnictwie zwartym Głogowskiego Towarzystwa Naukowego – dodaje Beata Jakubowska. Przedstawione prezentacje jednocześnie biorą udział w konkursie, a wyłoniona najlepsza prezentacja zostanie nagrodzona nagrodami. I Liceum Ogólnokształcące jako organizator wydarzenia przedstawi swoją prezentacje poza konkursem.

Konferencja “Znane i nieznane zabytki Głogowa” odbędzie się w najbliższy piątek (7 grudnia) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej przy ulicy Piotra Skargi. Konferencja rozpoczyna się o godzinie 10.00 wykładem pod nazwą “Czy Polskę przyniósł bocian – Początek Polski w świetle odkryć archeologicznych”. Wykład ten wygłosi profesor Sławomir Moździach. Udział w konferencji jest otwarty dla wszystkich chętnych.