Legnica: miasto przygotowuje się do zimy

Wczoraj, 23 listopada w legnickim ratuszu odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Legnicy. Uczestnicy spotkania oceniali przygotowanie gminy do sezonu zimowego.

0
1351

Wczoraj, 23 listopada w legnickim ratuszu odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Legnicy. Uczestnicy spotkania oceniali przygotowanie gminy do sezonu zimowego.

Czwartkowe spotkanie z udziałem wiceprezydent Legnicy Jadwigi Zienkiewicz w Ratuszu, poświęcone ocenie przygotowań do sezonu zimowego i wyznaczeniu zadań dla służb miejskich i instytucji na tę porę roku. Uczestniczyli w nim przedstawiciele m.in.: policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, nadzoru budowlanego, spółdzielni mieszkaniowych, ZGM, ZDM, MOPS, Caritas Diecezji Legnickiej oraz wydziałów Urzędu Miasta.

Przygotowania miasta do zimy

Przedmiotem spotkania były m.in. zagadnienia zimowego utrzymania dróg, chodników, zatok i przystanków autobusowych, dachów kamienic i budowli wielkopowierzchniowych, a także pomocy osobom bezdomnym i rodzinom znajdującym się w trudnych warunkach bytowych. Omawiano też stan techniczny urządzeń gazowych i instalacji wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych. Ich administratorzy już dokonali niezbędnych przeglądów i napraw.

Wszystkie jednostki znają zakresy swych zadań i kompetencji, związanych z bezpieczeństwem miasta i mieszkańców w okresie zimowym. Ważne, że są przygotowane finansowo, logistycznie i sprzętowo oraz będą ze sobą współpracować – mówiła Jadwiga Zienkiewicz, wiceprezydent Legnicy, podkreślając, że muszą być szczególnie wyczulone na potrzeby i niesienie pomocy osobom bezdomnym, samotnym i starszym.

Właścicielom i zarządcom nieruchomości przypomniano o ich prawnym obowiązku usuwania zimowych zagrożeń (śnieg, oblodzenie, nawisy lodowe) z obiektów i przylegających do nich chodników.

Na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich zimowym utrzymaniem priorytetowych 130 km ulic głównych zajmuje się firma Com-D z Jawora. Ulice poboczne i osiedlowe oczyszczane będą w drugiej kolejności. O Rynek, przystanki i zatoki autobusowe, mosty i kładki zadba LPGK. ZDM wyznaczył teren przy ul. Malinowej, na który będzie można zwozić zebrany śnieg, ale wyłącznie czysty. Nadzór budowlany pod groźbą kar będzie egzekwować m.in. uprzątanie śniegu i lodu z dachów wielkopowierzchniowych.

Wsparcie dla bezdomnych

Pomocą osobom bezdomnym i znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej zajmują się MOPS, który wypłaca zasiłki na ogrzewanie, ciepłą odzież i żywność tysiącu rodzinom. Bezdomni, mimo ograniczonej ilości miejsc w Noclegowni przy ul. Przemysłowej (54 plus miejsca dla 8 matek z dziećmi) zawsze będą mogli liczyć na dach nad głową i posiłek. Podobną usługę świadczy Izba Wytrzeźwień. Straż Miejska będzie zaopatrywać bezdomnych i biednych w ciepłą odzież ze społecznej zbiórki. Nadal funkcjonariusze sprawdzać będą, czy w piecach nie są spalane szkodliwe, smogotwórcze odpady. Będą też pobierać do badań próbki popiołu. To jedno z pierwszych w kraju takich działań.

Oto niektóre miejsca, gdzie ubodzy i bezdomni będą mogli otrzymać pomoc:

  • Międzyparafialna Stołówka Charytatywna św. Jadwigi – ok. 500 posiłków dziennie. Ul. Dmowskiego 15, tel. 76 854 92 31/76 855 0595
  • Noclegownia – 54 miejsca noclegowe , w tym 6 dla kobiet. Punkt Opieki nad Matką i Dzieckiem dysponuje 8 miejscami dla matek z dziećmi. Noclegownia wydaje 260 – 280 posiłków dziennie. Ul. Przemysłowa 5, tel. 76 722 18 20; 76 723 38 62; 76 723 38 60
  •  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, tel. 76 723 38 62.
  • Miejska Izba Wytrzeźwień – tel. 76 850 62 40. Nocleg, posiłek, odzież – 4 miejsca dla mężczyzn. Ul. Jaworzyńska 153.