Egzamin na prawo jazdy w Głogowie. Będzie łatwiej?

0
1298
zdjęcie 2014-09-12-szkoła nauki jazdy-Lki@Głogów-002

Cieszyć się mogą wszyscy ci, którzy zamierzają w najbliższym czasie zdawać prawo jazdy. Już w październiku otwarta zostanie filia jeleniogórskiego ośrodka ruchu drogowego. A według powszechnej opinii: w swoim mieście jest łatwiej zdać. Tym bardziej, że jeleniogórski WORD deklaruje elastyczność i gotowość do współpracy. A co to będzie oznaczać dla kursantów?

Spodziewają się kursantów z całego regionu

W ubiegłym tygodniu w starostwie odbyło się spotkanie reprezentantów Ośrodków Szkolenia Kierowców z przedstawicielami starostwa i jeleniogórskiego WORDu– odpowiedzialnymi za tworzenie w Głogowie terenowego oddziału. Rozmowa dotyczyła głównie planów pracy filii ośrodka egzaminacyjnego.

Jak powiedział dyrektor jeleniogórskiego WORD-u Robert Tarsa, trudno określić ile osób będzie zdawało egzamin w Głogowie – „W ośrodku w Bolesławcu, który otworzyliśmy niedawno, spodziewaliśmy się egzaminów 2-3 dni w tygodniu, a okazało się że odbywają się one przez pięć dni w tygodniu, a Głogów jest większym miastem niż Bolesławiec”  – mówi dyrektor.

Jeleniogórski WORD proponuje, aby już od początku funkcjonowania Ośrodka był on otwarty przez pięć dni w tygodniu.

Dyrektor zapowiada, że ilość egzaminów będzie uzależniona od potrzeb – „Już prowadzimy rozmowy z egzaminatorami, którzy są z tego terenu, pracują również w Legnicy i w Lesznie”. W razie potrzeby przyjadą do Głogowa egzaminować także osoby z Jeleniej Góry. Jeżeli okaże się, że egzaminy będą odbywać się codziennie, brana jet też pod uwagę możliwość zatrudnienia miejscowego egzaminatora.

Robert Tarsa spodziewa się kursantów nie tylko z Głogowa i okolic, ale także z miast, w których są ośrodki egzaminacyjne.

W głogowskim ośrodku będzie 15 stanowisk komputerowych. Ilość egzaminów praktycznych zależeć będzie od zapotrzebowania i kursów. Będą dwa stanowiska na kategorię B. Robert Tarsa wyraził nadzieję, że w przyszłym roku uda się pozyskać teren i będzie można organizować także egzaminy na inne kategorie.

Egzaminy nawet dwa razy dziennie

Jeleniogórski WORD  jest otwarty na współpracę ze szkołami nauki jazdy – „Dla nas nie ma tematu tabu. Chcemy, żeby była jasna sytuacja, w której Wy wiecie jak szkolić, wiedząc jak my egzaminujemy” – mówi egzaminator nadzorujący z Jeleniej Góry, Paweł Broniszewski.

Przedstawiciele jeleniogórskiego WORD-u są także elastyczni jeśli chodzi o zapisywanie się na egzamin – „Jeżeli ktoś nie zda jednego dnia egzaminu, a będzie w takiej sytuacji, że następnego dnia wyjeżdża np. za granicę, to będziemy nawet tego samego dnia umożliwiali przystąpienie do egzaminu” – zapewnia egzaminator nadzorujący.

Podobnie będzie z teorią. Będzie można ją zdawać więcej niż jeden raz dziennie.

Broniszewski oczekuje od instruktorów jazdy wskazania miejsc trudnych i niebezpiecznych, żeby nie były one częścią trasy na egzaminie – „Egzamin nie polega na tym, żeby wywoływać problemy, tylko żeby sprawdzić kwalifikacje w normalnych warunkach” – mówi Broniszwski.

Już wkrótce przedstawiciele jeleniogórskiego WORD-u wspólnie z miejscowymi instruktorami jazdy ustalą obszary miasta, w których będą odbywać się egzaminy- „Chcemy ustalić wyznaczone miejsca po to, by nie jeździć po całym mieście, tylko ograniczyć się do pewnych rejonów, w których możemy zrealizować  zadania egzaminacyjne” – mówił egzaminator nadzorujący.

Będzie większe natężenie i spowolnienie ruchu w Głogowie?

Dyrektor wojewódzkiego WORD-u zwrócił się do głogowskiej policji z prośbą o wskazanie miejsc, gdzie mogą być prowadzone egzaminy praktyczne.

„Musimy wybrać takie miejsca, aby nie stwarzały problemów, jeśli chodzi o komunikację i natężenie ruchu” – mówi Robert Tarsa.

Egzaminator nadzorujący Paweł Broniszewski twierdzi, że pojawienie się większej ilości L-ek może spowolnić ruch w mieście. Jednak policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie uspokajają – „Moim zdaniem nie wpłynie to znacząco na ruch w naszym mieście” –  mówi Piotr Stroemich z Wydziału Ruchu Drogowego.

„Tych kilka dodatkowych samochodów, wśród 55 tysięcy, które są zarejestrowane w naszym powiecie nie będzie zauważalne” – dodaje Bogdan Kaleta z głogowskiej policji.

Spór o samochody

Jednym z głównych tematów ubiegłotygodniowego spotkania były marki samochodów, na których kursanci będą zdawać egzamin.

To, co budzi największe obawy wśród właścicieli szkół nauki jazdy to samochody, na których będą zdawane egzaminy. Ośrodek w Jeleniej Górze dysponuje samochodami marki mitsubishi colt. W Głogowie natomiast kursanci jeżdżą na reno clio i toyocie yaris.

Rozwiązaniem mogą być nowe przepisy, które dają możliwość podstawienia na egzamin samochodu przez szkołę, w której uczył się jeździć kursant. Koszty za to ponosi już szkoła i osoba zdająca – „Osoba zdająca dogaduje się ze szkołą, która informuje o tym WORD. Najpóźniej pięć dni przed egzaminem może jeszcze zmienić decyzję” – mówi Robert Tarsa, dyrektor jeleniogórskiego WORD-u

Jednak samochód musi spełniać pewne kryteria. Jednym z wymogów, aby samochód mógł być wykorzystany do egzaminu jest konieczność zamieszczenia w nim kamer.

Jak poinformował Robert Tarsa, Jeleniogórski WORD zrobił rozeznanie, która marka samochodu jest dominująca na terenie Głogowa i okolic. Wysłał już wstępne zapytania cenowe – „My jesteśmy nastawieni na zakup takich samochodów jakie ma większość szkół” – mówił dyrektor.

Poniżej zamieszczamy niektóre zmiany przepisów w egzaminach na prawo jazdy, które weszły w życie od 24 sierpnia 2014:

  • Posiadanie prawa jazdy kategorii B przez co najmniej 3 lata uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej do 125cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW (14 koni mechanicznych)
  • Pozytywny wynik części teoretycznej egzaminu jest ważny bezterminowo (wcześniej 6 miesięcy)
  • Na wniosek osoby zdającej egzamin teoretyczny udostępniane są pytania w których popełnione zostały błędy wraz z prawidłowymi odpowiedziami.
  • Osoba zdająca egzamin praktyczny może wskazać pojazd, którym będzie zdawała egzamin. Daje to możliwość kursantom zdawania egzaminu na samochodach szkoły jazdy, w której odbywali szkolenie. Pojazd ten musi spełniać odpowiednie warunki (rejestracja przebiegu egzaminu). Koszt podstawienia samochodu na egzamin pokrywa osoba zdająca.
  • Jeżeli osoba posiadająca dokument prawa jazdy musi go wymienić z przyczyn od siebie niezależnych (np. zmiana nazwy ulicy), opłata urzędowa może zostać zmniejszona lub zniesiona.
  • Minister w ciągu 3 miesięcy musi powołać komisję do spraw nadzoru i weryfikacji pytań na egzaminie teoretycznym. Komisji będzie można zgłaszać własne propozycje pytań.

2014-09-12-szkoła nauki jazdy-Lki@Głogów-001