Dzięki Norweskiemu Mechanizmowi Finansowania funkcjonariusze i pracownicy Zakładu Karnego w Głogowie zostali objęci pakietem działań, których celem jest podniesienie poziomu wykonywania swoich obowiązków zgodnie z międzynarodowymi standardami. W ramach polsko – norweskiej współpracy głogowscy funkcjonariusze mają możliwość uczestniczenia w szkoleniach i specjalistycznych kursach.
Z początkiem roku Zakład Karny w Głogowie przystąpił do realizacji kolejnego projektu. Program „Wsparcie Służy Więziennej, w tym sankcji pozawięziennych” jest dofinansowany, dzięki podpisaniu umowy pomiędzy Ministrem Rozwoju Regionalnego, a Norweskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Dzięki temu, funkcjonariusze głogowskiego Zakładu Karnego, mają możliwość korzystania ze wsparcia finansowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowania, co z kolei umożliwia im uczestnictwo w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe takich jak: szkolenia językowe, szkolenia i kursy specjalistyczne ukierunkowane na pracę z grupą osadzonych.
Ponadto funkcjonariusze uczestniczą w szkoleniach doskonalących umiejętności prawidłowego wykonywania obowiązków służbowych poprzez kształcenie na studiach podyplomowych, uczestnictwo w warsztatach i kursach podnoszących umiejętności merytoryczne funkcjonariuszy.
Współpraca polsko-norweska trwa już od dawna –“W poprzednim projekcie udział wzięło czterech wychowawców, którzy w trakcie siedmiu szkoleń zyskali wiedzę na temat prowadzenia programów resocjalizacyjnych z zakresu m.in. działań proekologicznych i promocji zdrowego trybu życia, arteterapii, pracy z grupą, pomocy prawnej, przeciwdziałania przemocy i agresji oraz kształtowania umiejętności społecznych” – informuje kpt Mariusz Zaglaniczny.
Zakupiono ponadto liczne pomoce naukowe, a zakładowa biblioteka wzbogaciła się o kolejne 52 woluminy w postaci książek tematycznych, atlasów oraz poradników do prowadzenia programów profilaktycznych i edukacyjnych.
Dzięki wsparciu z NMF trzech funkcjonariuszy aktualnie doskonali znajomość języka angielskiego, uczestnicząc w 100-godzinnym kursie prowadzonym przez jedną z głogowskich szkół językowych.
Wyposażono również kącik do zabaw dla dzieci osób odwiedzających osadzonych, co pozwoliło uzupełnić ofertę prowadzonego w zakładzie programu resocjalizacyjnego „Odnowa, poprawa i utrzymywanie więzi rodzinnych”.
Na terenie Zakładu Karnego w Głogowie przeprowadzone zostało również szkolenie dla ośmiu funkcjonariuszy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jego uczestnicy, w trakcie warsztatów praktycznych, pogłębili i utrwalili posiadaną już wiedzę.
Realizacja wspomnianych programów obejmuje również rok bieżący, w którym prowadzona jest rekrutacja kolejnych funkcjonariuszy do przeszkolenia w ramach NMF, m.in. dla personelu medycznego.
“Funkcjonariusze, którzy dotychczas uczestniczyli w ofercie NMF pozytywnie oceniają udział w niej, tym samym zachęcając kolejnych do pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności” – dodaje kpt Zaglaniczny.