Jak będzie wyglądał odbudowany budynek głogowskiego teatru?

0
1693
zdjęcie 14-08-2013-ruiny-teatru@Głogów-01

Jak będzie wyglądał odbudowany budynek dawnego teatru? Zachowa w całości przedwojenny kształt? Niekoniecznie. Konserwator Zabytków dopuścił połączenie przedwojennego kształtu z nowoczesną formą. W piątek odbył się pierwszy etap postępowania konkursowego, w wyniku którego wyłoniona zostanie najlepsza koncepcja odbudowy teatru z przeznaczeniem na szkołę muzyczną. Do konkursu zgłosiło się 90 kandydatów.

W piątek w Urzędzie Miejskim odbyło się posiedzenie Sądu Konkursowego, dotyczące wyboru najlepszej koncepcji odbudowy teatru z przeznaczeniem na szkołę muzyczną. Był to dopiero pierwszy etap, w którym pracownie i osoby indywidualne zgłosiły się do konkursu.

Koncepcja będzie przedstawiała bryłę budynku oraz ile i jakie pomieszczenia będą się znajdować w środku.  Musi także zawierać szacunkowy kosztorys – jednym z warunków konkursu jest, aby szacowany przez architektów koszt odbudowy teatru nie przekraczał 40 mln złotych – “Naszym zdaniem jest to kwota, którą budżet powinien dać radę udźwignąć” – mówi zastępca prezydenta Leszek Rybak. “Oczywiście będzie to kwota rozłożona na raty i będziemy także starać się o dofinansowanie z Ministerstwa”.

Niespodzianką dla komisji była ilość kandydatów, którzy się zgłosili – prawie 90 zgłoszeń nie tyko z Polski, ale też z zagranicy.

Jednym z powodów, dla którego zgłosiło się tak dużo chętnych jest atrakcyjność tego zadania, które będzie dużym wyzwaniem dla architektów. Ruiny teatru, które pozostały, muszą zostać odbudowane w przedwojennym kształcie, natomiast pozostała część może być nowoczesną formą. Konserwator Zabytków dopuścił takie połączenie. Teraz wszystko zależy od pomysłów i innowacyjności architektów.

Zachętą mogą być też nagrody pieniężne przewidziane w konkursie. Autor koncepcji, która zostanie wybrana przez Sąd Konkursowy otrzyma 35 tysięcy. Za zajęcie drugiego miejsca jest 25 tysięcy, a trzeciego 15 tysięcy. Przewidziane są także dwa wyróżnienia po 5 tysięcy złotych.

Teraz do 25 sierpnia tego roku osoby, które spełnią wymagania formalne, będą miały czas na stworzenie koncepcji bryły i wyposażenia wewnętrznego z przeznaczeniem na szkołę muzyczną. Następnym krokiem będzie musiało być podpisanie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokumentu, który będzie już jednoznacznie określał zasady funkcjonowania tam  Państwowej Szkoły Muzycznej .

Jak zapewnia Leszek Rybak, ministerstwo jest zainteresowane takim rozwiązaniem – “Jeżeli ogłosimy przetarg na dokumentację, to musimy mieć pewność ze strony ministra, że jeżeli odbudujemy dawny teatr, to zostanie tam przeniesiona szkoła muzyczna, a koszty jej funkcjonowania będzie pokrywało ministerstwo kultury” – dodaje wiceprezydent.

Na początku września ogłoszone zostaną wyniki konkursu. O wyborze najlepszej koncepcji będzie decydować 6 osób, które tworzą  Sąd Konkursowy. W jego skład wchodzą przedstawiciele Urzędu Miasta, Dyrektorka Szkoły Muzycznej oraz doświadczeni architekci, m.in autor projektu obudowy głogowskiego ratusza Andrzej Kamiński.

Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku prezydent Jan Zubowski spotkał się z ministrem kultury, Bogdanem Zdrojewskim. Na spotkaniu prezydent przedstawił projekt zagospodarowania budynku teatru, w którym miałaby powstać w przyszłości szkoła muzyczna. Według ministra projekt wpisuje się w program działań ministerstwa, na które są już zarezerwowane środki w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego na szkolnictwo artystyczne – “Połączenie szkolnictwa artystycznego z odbudową zabytków i lokalizacja szkoły muzycznej w miejscu tak prestiżowym jak Rynek, to jest znakomity pomysł i możemy liczyć, że ze strony ministerstwa będzie bardzo mocne wsparcie tego projektu” – mówił wtedy Jan Zubowski.

Jeszcze we wrześniu 2013 r, przyjechała do Głogowa z wizytą, kurator oświaty odpowiedzialna za szkolnictwo artystyczne, która również rozmawiała z lokalnymi władzami o planowanym przedsięwzięciu.  Natomiast w listopadzie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyszło pismo, w którym minister Zdrojewski wyraził poparcie dla koncepcji odbudowy teatru, jako budynku, gdzie miałaby powstać Państwowa Szkoła Muzyczna i zapewnił w nim wsparcie merytoryczne.

“Nie widzę przeciwwskazań w wyrażeniu akceptacji dla realizacji tak ważnego projektu(…) Wsparcia merytorycznego, w zakresie określenia koncepcji funkcjonowania szkoły muzycznej w zabytkowym obiekcie, udzielą przedstawiciele Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej oraz Centrum Edukacji Artystycznej” – napisał minister  w nadesłanym piśmie.

Teraz kolejnym krokiem będzie już ogłoszenie przetargu na projekt budowlany. Możliwe, że stanie się to jeszcze w tym roku.