Zofia Turowska gościem głogowskiej biblioteki

0
1497
2013-11-11-spotkanie-z-Zofia-Turowska@biblioteka-Miejska@Glogow-plakat@-Turowska-001

14 listopada o godzinie 18.00, w  głogowskiej bibliotece, odbędzie się 15 spotkanie w ramach Głogowskiej Biesiady Literackiej. Gościem spotkania będzie Zofia Turowska, autorka książek „Nasierowska. Fotobiografia”, „Pejzaże z Agnieszką Osiecką” czy „Nie wszystko na sprzedaż” o Beacie Tyszkiewicz, dziennikarka, pisarka, współautorka kultowego reportażu-dokumentu o wydarzeniach w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. – „Kto tu wpuścił dziennikarzy?” Podczas spotkania zostaną zaprezentowane fotografie Zofii Nasierowskiej.

14 listopada, Miejska Biblioteka Publiczna im. Galla Anonima w Głogowie zaprasza na spotkanie autorskie z Zofią Turowską. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane fotografie Zofii Nasierowskiej. Rozmowę poprowadzi Hanna Grudzińską szefowa Wydawnictwa Marginesy. Spotkanie jest realizowane w ramach kolejnej Głogowskiej Biesiady Literackiej. Początek spotkania o godz. 18.00.

Zofia Turowska urodziła się 15.05.1945 r. w jednej z najstarszych rodzin widzewskich. Ukończyła Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Była dziennikarzem w Tygodniku “Magazyn Filmowy”, łódzkim oddziale “Trybuny Ludu” oraz w Łódzkim Ośrodku Telewizyjnym i Krajowej Agencji Wydawniczej.

Jest współautorką kultowego reportażu-dokumentu o wydarzeniach w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. – Kto tu wpuścił dziennikarzy? oraz powieści o łódzkiej szkole filmowej, Filmówki i monografii o Zespole Filmowym “TOR”. W 2000 r. wydała Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką, które od razu stały się czytelniczym bestsellerem i do dziś są pozycją najchętniej kupowaną przez miłośników talentu i twórczości Agnieszki Osieckiej. Jest również autorem książki pt. Nie wszystko na sprzedaż o Beacie Tyszkiewicz. Spod jej pióra wyszła historia rodu Onyszkiewiczów pt. Gniazdo. Rodzina Onyszkiewiczów, relacja o niezwykłej rodzinie.

Zofia Nasierowska to polska fotografka, specjalizująca się w fotografii portretowej. Zaczęła fotografować w wieku siedmiu lat, a jako jedenastolatka wzięła udział w swojej pierwszej wystawie. Była uczennicą swojego ojca, fotografa Eugeniusza Nasierowskiego. Później uczęszczała do technikum fototechnicznego, ukończyła Wydział Operatorski w Szkole Filmowej w Łodzi.

Twórczość fotograficzna Zofii Nasierowskiej obejmuje krajobraz, reportaże, ale przede wszystkim portret. Jest autorką zdjęć znanych ludzi ze świata teatru, filmu, sztuki, kultury. W latach 60. i 70. XX w. fotografowała się u niej duża część polskich artystów i intelektualistów. Po trzydziestu pięciu latach pracy zawodowej, ze względu na chorobę oczu, przestała fotografować. Zmarła w październiku 2011 r.