Zielone Miasto Lubin. Minister środowiska wybrał ekologiczne gminy

0
1404
Bezpłatna Komunikacja Miejska Lubin autobusy

Kolejny raz jestem pod wrażeniem innowacyjności włodarzy polskich miast, którzy wdrażają rozwiązania przyjazne mieszkańcom i środowisku – powiedział minister środowiska Maciej Grabowski, wręczając nagrody zwycięzcom konkursu „Zielone miasta”.

W tegorocznej edycji zwyciężyli Bieruń, Nakło nad Notecią i Poznań. Do udziału w konkursie zgłosiła się jedna czwarta wszystkich miast w Polsce.

Kolejny raz jestem pod wrażeniem innowacyjności włodarzy polskich miast, którzy wdrażają rozwiązania przyjazne mieszkańcom i środowisku. Nagrodzone projekty dowodzą, że ekologia się opłaca i służy nam wszystkim – mówi minister środowiska, Maciej Grabowski.

Laureaci wezmą udział w wizycie studyjnej w jednym z trzech miast europejskich: Ljubljanie, Nantes lub Nijmegen – finalistach konkursu Komisji Europejskiej „Zielona stolica Europy”.

Celem konkursu jest promowanie nowoczesnej i przyjaznej środowisku polityki miejskiej. Projekty były oceniane w trzech kategoriach.

W ramach kategorii Środowisko a zdrowie mogły być zgłaszane przedsięwzięcia lub inwestycje, które bezpośrednio wpływają na zdrowie mieszkańców, w szczególności z dziedziny zrównoważonego transportu, zieleni w mieście i ochrony powietrza.

Jedno z wyróżnień zdobył Lubin. Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Lubinie i sąsiednich miejscowościach spowodowało znaczny wzrost pasażerów – w dni robocze średnio o 59 proc., a na niektórych liniach o ponad 100 proc. Zrealizowane przedsięwzięcie spowodowało ograniczenie liczby samochodów, redukcję zanieczyszczeń powietrza i hałasu.

Zwycięzcą w tej kategorii został Bieruń dzięki programowi ograniczania niskiej emisji, a drugie wyróżnienie otrzymało miasto Zabrze za rekultywację terenów w rejonie rzeki Bytomki i na obszarze gminy Zabrze.

W ramach kategorii Oszczędzanie zasobów mogły być zgłaszane przedsięwzięcia lub inwestycje, które wpływają na oszczędzanie zasobów naturalnych, w szczególności z dziedziny gospodarki wodno-ściekowej i ochrony wód, gospodarki odpadami, efektywności energetycznej. Nagroda główną otrzymało Nakło nad Notecią za ekoinnowacyjny system gospodarowania odpadami, a wyróżnienia przypadły Kępicom – budowa domu energooszczędnego w Korzybiu i miastu Krakó za termomodernizację gminnych budynków oświatowych

Edukacja ekologiczna jest ostatnią kategorią konkursu. W jej ramach mogły być zgłaszane przedsięwzięcia lub inwestycje edukacyjne zrealizowane przez miasta, promujące zachowania proekologiczne wśród mieszkańców.

Główną nagrodę przyznano Poznaniowi za projekt „Trzymaj ciepło”, wyróźnienia zdobyły Janów Lubelski za park rekreacji „Zoom natury” oraz Kielce za program „Zielony patrol”.

Konkurs „Zielone miasta” jest skierowany do miast, które prowadzą działania na rzecz ochrony środowiska i mogą pochwalić się nowatorskimi, ekologicznymi rozwiązaniami. Tegoroczna edycja była drugą w Polsce.

Konkurs wzorowany jest na koncepcji „Zielonej stolicy Europy” (European Green Capital). Idea ta ma na celu całościowe ulepszenie stanu środowiska miejskiego poprzez takie działania, jak: powiększanie terenów zielonych, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami, zrównoważonego transportu czy ograniczenia hałasu.

Do tej pory odbyło się sześć edycji konkursu „Zielona stolica Europy”, w ramach których laureatami zostały: Sztokholm, Hamburg, Vitoria, Nantes, Kopenhaga i Bristol.

Źródło: PAP