Zasady bezpieczeństwa w sylwestrową noc

0
2744
2014-12-31 Sylwester @Rynek (fot.P.Dudzicki)

Dzisiaj jedna z najważniejszych nocy w roku. Sylwester zwyczaj nakazuje obchodzić hucznie i głośno, aby zaakcentować odejście starego a przyjście nowego roku. Wielu ludziom łączy się to z radością i zabawą do białego rana, jednak beztroska czy bezmyślność mogą zepsuć tak długo oczekiwaną noc. Policja przestrzega przed ryzykownym zachowaniem i podaje kilka niezbędnych rad, aby w bez żadnych przykrych konsekwencji powitać Nowy 2017 Rok.

 

Fajerwerki tylko 31 grudnia i 1 stycznia
Co roku, przede wszystkim w okresie poprzedzającym Sylwestra, nieumiejętne obchodzenie się z petardami i fajerwerkami staje się przyczyną groźnych wypadków. Używanie wyrobów pirotechnicznych wymaga szczególnej ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

 
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku. Nie oznacza to jednak, że w tych dniach istnieje dowolność, bowiem używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne np. niezgodnie z przeznaczeniem, może spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

 
Jak podaje Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, aby używanie fajerwerków było bezpieczne, należy przestrzegać konkretnych zasad:
Zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych – kupujmy fajerwerki lub petardy tylko u sprawdzonych sprzedawców i tylko takie, które posiadają odpowiednie atesty, oznaczenia klasy bezpieczeństwa, wskazanie producenta wraz z danymi adresowymi oraz instrukcję w języku polskim.
• Podczas zakupu zwróćmy uwagę, czy opakowanie, w jakim materiały są oferowane do sprzedaży, jest nienaruszone, czy nie nosi śladów mechanicznych uszkodzeń.
• Używając wyrobów pirotechnicznych bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta.
• Nie lekceważmy ostrzeżeń i wybierzmy odpowiednie miejsce do bezpiecznej zabawy.
• Przede wszystkim zachowujmy odpowiednią odległość podczas odpalania fajerwerków, jak również nie podejmujmy prób odpalania petard w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań.
• Pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe. Również ich sprzedaż osobom niepełnoletnim zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Duże skupiska ludzkie okazją dla złodziei
Ci, którzy zamierzają spędzić noc sylwestrową na koncertach i imprezach plenerowych, powinni pamiętać, że w zatłoczonych miejscach najczęściej dochodzi do kradzieży kieszonkowych. Należy zastanowić się, czy warto zabierać ze sobą dużą ilość pieniędzy albo cenną biżuterię. Wszystkie wartościowe przedmioty jak np. klucze, karty kredytowe czy telefony komórkowe powinno się trzymać np. w wewnętrznych kieszeniach ubrania czyli tam, gdzie złodziejowi będzie trudno dotrzeć i bez zauważenia zabrać nasze rzeczy.

 

Roztargnienie powodem rozczarowania
Konieczne jest upewnienie się, czy aby na pewno zamknęło się mieszkanie i wyłączyło zbędne sprzęty elektryczne. Korzystając z usług firm taksówkarskich należy zwrócić uwagę, czy nie zostawiło się w pojeździe swoich osobistych rzeczy jak np. torebka czy inny bagaż. Pasażerowie pod wpływem alkoholu często zapominają o wyciągniętych wcześniej kluczach, które pozostawione w pojeździe uniemożliwią dostanie się do mieszkania. Jeśli to możliwe, powinno się poprosić sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasze mieszkanie w czasie nieobecności domowników, gdyż właśnie ta noc jest dobrą okazją dla złodziei.