„Wieńcowe” warsztaty

0
1316
2015-08-11 Wieńcowe warsztaty @projekt Nasza tożsamość gmina Kotla (fot. UG Kotla)

Panie z kół gospodyń wiejskich z gminy Kotla uczyły się tradycyjnych metod wicia wieńców dożynkowych. Warsztaty są jednym z elementów projektu „Nasza tożsamość”, realizowanego przez stowarzyszenie „Z głębi serca”.

Kultura ludowa i folklor to część polskiej tradycji. Niestety popkultura spycha je coraz bardziej na margines życia społecznego. Projekt „Nasza tożsamość”, którego koordynatorem jest Barbara Kobiela, radna gminy Kotla, skierowany jest do zespołów folklorystycznych i kół gospodyń wiejskich, które są ostoją tradycji ludowych na wsiach. Ale i one potrzebują wsparcia w upowszechnianiu zanikających zwyczajów. Projekt „Nasza tożsamość” ma na celu, kultywowanie i promowanie tych tradycji, które powoli odchodzą w zapomnienie.

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie „Z głębi serca”, które powstało w Kotli w 2008 r. Do jego głównych założeń statutowych należą działania w zakresie rozwoju obszarów wiejskich i poprawy jakości życia mieszkańców gminy Kotla, oraz podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości i rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. W stowarzyszeniu działa obecnie ponad 20 osób.

2015-08-11 Wieńcowe warsztaty @Projekt Nasza tożsamość gmina Kotla (fot. UG Kotla)

 

Warsztaty wicia wieńców adresowane były przede wszystkim do pań należących do kół gospodyń wiejskich w gminie Kotla. Zajęcia odbyły się w ostatnich dniach lipca. Ich celem było przybliżenie tradycyjnych metod wicia wieńców dożynkowych, które są nieodłącznym elementem święta plonów. Uczestniczki dowiedziały się, na czym polega różnica w wykonywaniu wieńców techniką współczesną a sposobami tradycyjnymi. Panie najpierw otrzymały mnóstwo wiedzy teoretycznej. Szczególny nacisk prowadzący położyli na błędy, jakich należy unikać podczas pracy nad wieńcem. Uczestniczki obejrzały również film i prezentację multimedialną, które ukazywały sposoby wicia, ozdabiania i przechowywania tradycyjnych wieńców. Podczas praktycznej części zajęć panie z kół gospodyń wiejskich wykorzystywały zboża, zioła, kwiaty i inne rośliny, które wcześniej same zebrały.

Dla uczestniczek warsztatów zorganizowana zostanie także wycieczka do skansenu Ochli koło Zielonej Góry, gdzie odbędą się warsztaty muzealnicze.

Projekt będzie realizowany do grudnia 2015 r. Koszty związane z jego organizacją i realizacją wyniosły 29 437 zł. Fundusze na jego organizację stowarzyszenie „Z głębi serca” pozyskało z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Fundusz ten wspiera organizacje pozarządowe, które rozwijają i promują ideę społeczeństwa obywatelskiego i aktywność społeczności lokalnej na swoim terenie.