Wichury w lubuskim i dolnośląskim – wiatr może przybierać na sile

0
1252

Dzisiaj po godzinie 14:00 pojawił się komunikat o spodziewanym silnym wietrze w woj. lubuskim i dolnośląskim. Dwie godziny później pojawił się kolejny – bardziej aktualny. Okazuje się, że siła wiatru wciąż rośnie. Dotyczy to zarówno Głogowa, jak i okolicznych miast i miejscowości. 

Przynajmniej do niedzieli dla wielu części kraju obowiązuje ostrzeżenie przed porywistym wiatrem. W województwach dolnośląskim i lubuskim siła wiatru może osiągnąć nawet 85 km/h. Oznacza to, że mamy do czynienia z silną wichurą. Silna wichura to taki wiatr, którego prędkość waha się w granicach 75-88 km/h. Tego typu wiatr stanowi poważne zagrożenie. Może strącać doniczki z balkonów, przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się, a nawet łamać drzewa. Wiatr o takiej sile bywa uciążliwy zwłaszcza dla osób starszych, ponieważ może utrudniać oddychanie.

Województwo dolnośląskie może spodziewać się lokalnych burz, w czasie których mogą wystąpić ulewy i silniejsze porywy wiatru. Jedna z takich burz przeszła dzisiaj tuż obok Głogowa, mniej więcej o godzinie 13:00. Tuż po niej nadeszła chwilowa, lecz intensywna ulewa z gradem. Ostrzeżenie przed burzami obowiązuje przez cały dzisiejszy dzień, choć możliwe że jutro także będzie aktualne.

Jakby na potwierdzenie istniejącego zagrożenia okazało się, iż w Kozich Dołach nieopodal Kotli wiatr zerwał część dachu budynku mieszkalnego. Z kolei w Grodźcu Małym na jezdnię spadł potężny konar, który na jakiś czas zablokował drogę.

W godzinach 14:00–16:30 pojawiły się dwa komunikaty dla województwa lubuskiego. W pierwszym prognozy były umiarkowane – zanotowano porywy do 80 km/h. Po jakimś czasie należało uaktualnić te dane. Okazało się bowiem, iż w ciągu niecałych 3 godzin porywy wzrosły do 88 km/h. Oznacza to, że województwo lubuskie w ciągu co najmniej kilku najbliższych godzin może się spodziewać porywów wiatru nawet do 90 km/h. I tutaj żarty się kończą. Zgodnie z klasyfikacją Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej taki wiatr może powodować uszkodzenia budynków i dachów, a nawet łamać i wyrywać drzewa z korzeniami.

W takich warunkach warto przedsięwziąć odpowiednie kroki. Należy właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe, doniczki i inne przedmioty znajdujące się na balkonach lub przed domem, a które mogłyby zostać porwane przez silny podmuch wiatru i stanowić zagrożenie dla ludzi. Należy unikać przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi. Nie powinno się prowadzić prac na otwartej przestrzeni, ani na dachach budynków. Jeśli planujemy podróż samochodem to lepiej ją przełożyć do czasu poprawy pogody. Aut nie należy parkować pod drzewami, bannerami reklamowymi, czy lampami ulicznymi.

Koniec zimy i początek wiosny to czas dynamicznej pogody. Warunki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Najbliższe dni mają być tego dowodem. Warto jednak z uśmiechem patrzeć w niebo, bo już w połowie przyszłego tygodnia temperatura ma przekroczyć 15 stopni Celsjusza.