Za dwa dni rusza pierwszy Głogowski Wieczór Chwały

0
1330

W czwartek 15 czerwca z okazji święta Bożego Ciała odbędzie się pierwszy Głogowski Wieczór Chwały. Inicjatorem akcji jest parafia pw. św. Mikołaja w Głogowie. Na scenie pod Ratuszem pojawi się chór i zespół muzyczny. Tego rodzaju imprezy gromadzą w Polsce dziesiątki tysięcy ludzi.

Nie tylko kolorowe procesje

Boże Ciało często kojarzy się z ulicznymi procesjami eucharystycznymi, które zatrzymują się przy krzyżach i kapliczkach. Często takim przemarszom towarzyszą wzniosłe słowa o religijnej treści dobiegające z kościelnych mikrofonów i głośników. Procesje często zdobi się płatkami kwiatów i całymi kwiatami.

Jednak nie tylko uliczne procesje są przejawem święta Bożego Ciała. W wielu miejscowościach organizuje się np. koncerty. Najpopularniejszymi są tzw. Wieczory Chwały (i różne pokrewne wydarzenia) które odbywają się w wielu polskich miastach.

Po raz pierwszy w naszym mieście

W Głogowie jeszcze nigdy nie odbył się Wieczór Chwały, lecz ma się to zmienić. Oto bowiem już w czwartek 15 czerwca, o godz. 19:00 wystartuje I Głogowski Wieczór Chwały. Na scenie pod Ratuszem pojawią się muzycy i wokaliści muzyki chrześcijańskiej z Głogowa i okolicznych miejscowości, ale też z Zielonej Góry i Wrocławia. Koncert będzie przebiegał niezależnie od organizowanych przez poszczególne parafie procesji: — Tego rodzaju koncerty odbywają się w wielu miastach Polski. Zwłaszcza tych większych. Pierwsza taka impreza odbyła się w Rzeszowie, który dzisiaj na podobnych wydarzeniach gromadzi nawet 40 tys ludzi. Podobnie jest we Wrocławiu, Zielonej Górze, Szczecinie, czy Warszawie — mówi Stanisław Brasse, inicjator Głogowskiego Wieczoru Chwały i proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie — W tym roku Głogowski Wieczór Chwały odbędzie się po raz pierwszy. W czwartek o godzinie 19:00 na scenie pod Ratuszem pojawi się chór i zespół muzyczny. Będą śpiewy i będzie radośnie. Może nawet ktoś zechce sobie potańczyć, nic nie stoi na przeszkodzie. Oczywiście wszystko odbywać się będzie z zachowaniem odpowiedniego umiaru i z poszanowaniem wartości religijnych. Całość potrwa najwyżej 2 godziny. 

Otwarcie na młodych

Organizowanie tego typu spotkań skierowane jest zwłaszcza do młodego pokolenia, które często postrzega Kościół Katolicki jako instytucję skostniałą i „zabetonowaną”. Hierarchowie kościołów i poszczególnych parafii o tym wiedzą i starają się wyjść temu naprzeciw. Stąd właśnie rozmaite imprezy chrześcijańskie, które łączą w sobie religijne przesłanie z radością i zabawą. Bardziej zbliżone do hollywoodzkiej wizji kościołów gospel, aniżeli katedr wypełnionych smutnymi żałobnikami. Wydaje się, że Kościół Katolicki zaczyna w pełni rozumieć, że nauka w połączeniu z zabawą odnosi o wiele lepsze rezultaty.