W Głogowie brakuje krwi. Liczy się każda kropla

0
1242
2014-01-14-uczniowie-budowlanki-oddali-krwe@Glogow-pobieranie2

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Terenowy Oddział w Głogowie apeluje: Brakuje krwi z grupy ARh- oraz 0Rh-. Sytuacja jest dramatyczna. – „Latem krwi potrzeba najbardziej, bo krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a wypadków drogowych jest więcej” – mówi Teresa Hrynacz, kierownik głogowskiego oddziału centrum krwiodawstwa.

Niestety, co roku sytuacja się powtarza. W lipcu i sierpniu Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z całego kraju alarmują o braku krwi w magazynach. – Dawcy są na urlopach, młodzież, wśród której mamy bardzo dużo krwiodawców, jest na wakacjach, a wypadków drogowych jest więcej – wyjaśnia Teresa Hrynacz. – Każdy wypadek drogowy wymaga zabezpieczenia w krew. Często konieczne są transfuzje. Jeśli dochodzi do urazów wielonarządowych, to niekiedy trzeba przetoczyć pacjentowi kilka litrów krwi.

Tuż przed wakacjami Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Terenowy Oddział w Głogowie wraz z Komendą Powiatową Policji w Głogowie przeprowadziło wspólną akcję „Dar serca służb mundurowych”, której celem było zwiększenie aktywności dawców podczas okresu letniego. Przed jednym z głogowskich hipermarketów stanął Krwiobus, w którym zarówno funkcjonariusze służ mundurowych z Głogowa, jak również wszyscy chętni mogli oddać krew. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Terenowy Oddział w Głogowie przeprowadza również wiele akcji w szkołach podstawowych i gimnazjach, które mają uświadomić dzieciom i młodzieży, jak cennym płynem jest krew i na czym polega krwiodawstwo. Podczas takich spotkań pracownicy głogowskiego oddziału centrum krwiodawstwa  obalają także wiele mitów, pokutujących w społeczeństwie. Jednym z nich jest przekonanie, że jak zacznie się oddawać krew, to już nie można przestać. – Jest to oczywiście nieprawda – tłumaczy Teresa Hrynacz. – Bo można oddawać krew raz na dwa miesiące – to jest najkrótszy czas jaki musi upłynąć między jednym a drugim oddaniem – ale można również raz na pół roku, raz na rok, raz na 5 lat. Jest to mój wybór. Oczywiście najbardziej cenimy takich krwiodawców, którzy krew oddają systematycznie.

Mimo wielu akcji i corocznie pojawiających się apeli, krwi w okresie wakacji wciąż jest jednak za mało. – W tej chwili bardzo pilnie potrzebujemy krwi z grupy ARh- i 0Rh– – mówi Teresa Hrynacz. – Ale generalnie potrzebna jest krew każdej grupy.

Pobieranie krwi nie boli i jest całkowicie bezpieczne. Jednorazowo można pobrać 450 ml krwi. To niewielki ubytek dla naszego organizmu, który regeneruje się już po kilku dniach. Pobieranie krwi trwa ok. 7 minut, ale przed zabiegiem potencjalny dawca przechodzi kwalifikację, składająca się z ankiety, dotyczącej stanu zdrowia, oraz badania lekarskiego. Przeprowadza się także badanie krwi, sprawdza morfologię i wartości hemoglobiny. Przeciwwskazaniami wykluczającym dawcę na stałe są choroby przewlekłe, np. łuszczyca czy padaczka, a także choroby serca, choroby weneryczne, przebycie żółtaczki lub nosicielstwo wirusa żółtaczki czy HIV. Czasowo dyskwalifikują dawcę, na okres od dwóch tygodni do pół roku, m.in. przekłucie uszu lub innej części ciała, tatuaż, miesiączka, przyjmowanie niektórych leków.

Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Terenowy Oddział w Głogowie znajduje się przy ul. Kościuszki 15. Oddać krew można od poniedziałku do piątku w godzinach:
– w poniedziałki od 7.00 do 16.30,
– od wtorku do czwartku od 7.00 do 11.00,
– w piątku od 7.00 do 15.30.