Tor gokartowy w Głogowie

0
3145

Od kilku dni na placu przed Careffourem w Głogowie można jeździć na gokartach. Rajdy nie należą do najtańszych, ale po twarzach dzieci i dorosłych widać, że emocje są bardzo duże.

Dla małych i dużych

W czwartek 29 czerwca przy głogowskim Careffourze pojawił się tor gokartowy. To dobra wiadomość dla wielbicieli szybkiej jazdy. Tor został podzielony na dwa obszary: dla dorosłych i nieco większych dzieci, a także dla maluchów poniżej 8 roku życia. Pierwszy jest nieco droższy (5 min. kosztuje 10 zł), drugi jest tańszy (żeton upoważniający do jazdy kosztuje 4 zł). Trasy są dość szerokie. Na tyle, że dwa karty zmieszczą się nawet ustawione jeden obok drugiego: — Przyjechaliśmy do Głogowa z objazdowym torem kartingowym. Mamy tutaj gokarty spalinowe dla dzieci, które skończyły 8 lat, ale mamy też mniejsze autka elektryczne dla całkowitych maluchów. Oczywiście mogą też jeździć dorośli. W naszych pojazdach można regulować prędkość i dostosować sposób jazdy zarówno do dzieci, jak i dorosłych — mówi Tomasz Borowski z toruńskiego Smart-Kart.

Kiedy obserwowaliśmy ludzi pędzących po torze widać było, że bardzo im się podoba. Na ustach chłopców malowały się uśmiechy. Podobnie na ustach dorosłych. Natomiast kiedy czas się kończył ludzie dokupywali sobie jeszcze parę minut. Całość otoczona jest ustawionymi jedna na drugiej oponami.
Głogowski tor gokartowy koło Careffoura będzie tam stał do połowy sierpnia.

Polskie karty liczą sobie ponad 50 lat

Historia kartów w Polsce sięga roku 1960. To właśnie w tym roku pojawiły się pierwsze w naszym kraju konstrukcje tych pojazdów. 15 maja tego samego roku we Wrocławiu odbyły się pierwsze pokazy. Wzięły w nich udział maszyny z Częstochowy i Ostrowa Wielkopolskiego. Natomiast pierwszy polski wyścig odbył się 22 lipca 1960 w Częstochowie.

Nie jest też tak, że karting w Polsce pojawił się wiele lat później niż na świecie. Pierwsze historycznie udokumentowane zawody odbyły się bowiem w roku 1959 w USA, czyli zaledwie rok wcześniej.

Młodzi rajdowcy

Karty słyną z tego, że mogą nimi jeździć bardzo młode osoby, nawet w wieku 4-5 lat. W profesjonalnych zawodach można brać udział mając skończone zaledwie 10 lat. Wynika to z prostej budowy i konstrukcji tych pojazdów. Dlatego karting bywa postrzegany jako pewnego rodzaju „wprawka” do życia w zmotoryzowanym społeczeństwie. Do tego dochodzi możliwość modyfikowania kartów i dostosowywanie ich do własnych gustów i wymagań.