Wakacje z książką i przygodą

0
1126

W bibliotece w Miłoradzicach i w Niemstowie, z myślą o dzieciach spędzających wakacje w domu, zorganizowano szereg atrakcyjnych zajęć. Podczas każdego spotkania udało się połączyć dobrą zabawę ze zdobywaniem nowej wiedzy, czyli było bezpiecznie, zdrowo i kolorowo!

W Miłoradzicach spotkania rozpoczęły się od rozmowy na temat podstawowych zasad bezpiecznego zachowania w różnych miejscach i sytuacjach. Po wysłuchaniu jednego z opowiadań ze „Złotej księgi bajek – Smerfy”, dzieci przygotowywały makietę smerfowej wioski wykorzystując do tego celu rolki po papierze toaletowym, kolorową bibułę oraz plastelinę.

W kolejnych dniach dzieci uczyły się, jak z karteczek biurowych wykonać kulę kwiatową. Jest to czasochłonne zajęcie, ale efekt końcowy wynagrodził im trud. Bardzo chętnie przygotowywały też biżuterię z koralików i gumek recepturek. Zabawa w rozkodowywanie zagadek literackich według szyfru i odgadywanie ukrytych postaci też wzbudziła dużo emocji i śmiechu. Nie obeszło się bez gry w twistera, układania wieży z kubków oraz ozdabiania balonów.

W świetlicy wiejskiej w Miłoradzicach aktorzy z teatru Blaszany Bębenek przedstawili sztukę pod tytułem: „Piracka wyspa”. Spektakl bardzo się podobał dzieciom. Zapraszane przez aktorów, chętnie brały czynny udział w zabawie. Z wypiekami na twarzy przeżywały niektóre sceny.

W Niemstowie pierwszego dnia, po wspólnym czytaniu fragmentu książki E. Kiereś „Srebrny dzwoneczek”, uczestników wakacyjnych zajęć odwiedzili goście: Jacek Grygotowicz z PIP w Legnicy i  Alicja Fic z KRUS-u w Polkowicach. Przeprowadzili oni pogadankę na temat „Bezpieczeństwa dzieci na terenach wiejskich”, pokazali film o bezpieczeństwie podczas wakacyjnych zabaw oraz przeprowadzili konkurs ze znajomości zasad bezpieczeństwa. Dzieci otrzymały nagrody przywiezione przez gości: gry planszowe, etui na telefon, plecak, książeczki. Młodzi artyści stworzyli także piękne ekologiczne motyle z talerzyków i rolek po papierze toaletowym.

Kolejny dzień to warsztaty z robotyki bazujące na zestawach klocków. Warsztaty te to przede wszystkim świetna zabawa, podczas której dzieci poznały proste mechanizmy, działanie czujników oraz podstaw programowania za pomocą przyswajalnego języka obrazkowego. Rozwijają one kreatywność, logiczne myślenie czy wyobraźnie przestrzenną. Młodzi uczniowie budowali z klocków bączki, czołgi i wprawiali je w ruch. Nie zapomniano także o czytaniu kolejnych przygód Marysi z książki „Srebrny dzwoneczek”.

Kolejne spotkanie poświęcone było tworzeniu pięknych bukietów z ziół, liści, traw i zbóż. Powstały pachnące bukiety, które ozdobiły bibliotekę.  Na ostatnim wakacyjnym spotkaniu dużo się działo. Najpierw przeczytano kolejny fragment książki „Srebrny dzwoneczek”, następnie dzieci z przyniesionych przez siebie guzików tworzyły wakacyjne, guzikowe obrazki -były wspaniałe. Ale na tym nie koniec. Jednym z ostatnich tematów zajęć były zasady zdrowego odżywiania. Omówienie żywieniowej piramidy, wspólne rozwiązywanie krzyżówki, czytanie bajki pt. „O domku z warzyw” odbyło się za sprawą Zofii Marcinkiewicz i Joanny Gomulickiej z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubinie. Panie w ciekawy i przystępny sposób przekazały dzieciom wiele ważnych informacji na temat zdrowego odżywiania. Po tej pouczającej bajce uczestnicy zajęć robili piękne, pyszne i kolorowe, owocowe szaszłyki. Po ocenieniu przez komisję, każdy w nagrodę zjadł swoje dzieło. Każdy też wrócił do domu z upominkiem, który sobie wylosował na koniec zajęć.

Biblioteki wszystkim uczestnikom serdecznie dziękują za udział w spotkaniach, jednocześnie zapraszając do odwiedzenia bibliotek w trakcie roku szkolnego!

UG LUBIN