Kościół pw. św. Mikołaja oraz teatr to dwa ważne dla historii Głogowa zabytki, które wciąż czekają na remonty i zagospodarowanie. Zadania związane z tymi zabytkowymi obiektami zostały wpisane do Kadencyjnego Planu Gospodarczego na lata 2014-2018. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest ich realizacja.
Według założeń Kadencyjnego Planu Gospodarczego do 2018 r. ma nastąpić zagospodarowanie Kościoła pw. św. Mikołaja. W przyszłości miasto zamierza zaadaptować zabytkowe ruiny świątyni na potrzeby turystyki, kultury i sztuki. W 2010 r. powstała koncepcja, by we wnętrzach Kościoła stworzyć instytucję kultury pn. Głogowskie Obserwatorium Kultury i Sztuki. Na jakim etapie jest realizacja zadań związanych z zagospodarowaniem obiektu? – W pierwszej kolejności chcemy zabezpieczyć tę część od prezbiterium, czyli ogrodzenie, które chyli się ku upadkowi – mówi prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.
Gmina Miejska Głogów ogłosiła przetarg na prace związane z zabezpieczeniem ogrodzenia cmentarnego wraz z przyporą, ale jak przyznaje prezydent wynikły pewne problemy z wyborem wykonawcy. – Tam są pozornie łatwe, ale tak naprawdę skomplikowane pod względem konserwatorskim prace – wyjaśnia Rafael Rokaszewicz. – Chcemy jednak wykonać te prace jeszcze w tym roku, po to by ściągnąć wszystkie ogrodzenia tymczasowe i tę przestrzeń po prostu otworzyć – dodaje prezydent.
Na ten cel Gmina Miejska Głogów zabezpieczyła 200 tys. zł. Dużo więcej nakładów finansowych wymagać będzie zabezpieczenie wieży Kościoła pw. św. Mikołaja. Koszt tego zadania to ok. 600 tys. zł. Na wykonanie prac niezbędnych do jej zabezpieczenia miasto zamierza pozyskać środki zewnętrzne. – Chcielibyśmy zabezpieczyć wieżę, żeby obiekt mógł być otwarty i żeby można było normalnie wpuszczać mieszkańców bez strachu, że coś może spaść komuś na głowę. Po tych zabezpieczeniach, które do tej pory zostały wykonane, kościół będzie mógł służyć częściej niż do tej pory. W planach mamy ciekawe przedsięwzięcia związane z tym miejscem – mówi prezydent Głogowa.
Do Kadencyjnego Planu Gospodarczego wpisana została również odbudowa teatru, w którym miałaby się mieścić m.in. Szkoła Muzyczna. Według informacji przekazanych nam przez prezydenta Głogowa ciągle trwają rozmowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie odbudowy teatru. – Trwają negocjacje, porozumienia, co do wspólnej polityki odbudowy tego obiektu oraz co do woli i chęci poszukiwania źródeł finansowania na ten cel – mówi Rafael Rokaszewicz. – Mam nadzieję, że niedługo porozumienie zostanie podpisane. Jak tylko to się uda, od razu ruszamy z przetargiem na dokumentację.