Szacunek w sieci.Luty miesiącem Bezpiecznego Internetu

0
1484

Internet dla wielu młodych ludzi jest nieodzownym elementem każdego dnia,  rozrywką i stylem życia.Jest niezaprzeczalną skarbnicą wiedzy i cennych informacji, ale niesie za sobą także wiele zagrożeń. Łatwość dostępu do nieodpowiednich treści, poczucie bezkarności, anonimowość i wszechobecna agresja w sieci – stanowią niebezpieczeństwo zwłaszcza dla młodych użytkowników Internetu. Świadomość narastającej skali problemu przyczyniła się do podjęcia publicznej debaty, skłoniła do przemyśleń i wprowadzenia inicjatyw, które mają chronić tych najmłodszych internautów. Warsztaty poświęcone bezpieczeństwu w sieci internetowej zorganizowała w Głogowie Policja wspólnie z Miejskim Centrum Wspierania Rodziny. Podczas wykładu zwrócono uwagę nie tylko na potencjalne zagrożenia w sieci, ale również na konsekwencje prawne przestępstw w cyberprzestrzeni.

Tak zwany „hejt” w sieci stał się wszechobecny, dotyczy on już nie tylko znanych ludzi, ale także anonimowych użytkowników, przysłowiowego „Kowalskiego”. Spotyka zarówno dorosłych, jak i nastolatków, mieszkańców dużych aglomeracji miejskich i tych, którzy mieszkają w małych miejscowościach- potencjalnie „hejtować” w Internecie może każdy, każdego…

Takie sytuacje społecznego napiętnowania bywają przyczyną ludzkich tragedii. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 roku w Polsce w grupie do 18 roku życia próbę samobójczą podjęło 475 osób, z czego zgonem zakończyły się 103 przypadki .

W mediach bardzo często przywoływane są wstrząsające historie nastolatków, którzy popełnili samobójstwo właśnie przez Internetowy hejt. Negatywne, złośliwe komentarze, prześladowania,groźby, publikowanie fałszywych treści,  wyśmiewanie i odrzucenie społeczne – to sytuacje z którymi ciężko jest się zmierzyć dorosłym, a co dopiero młodym, budującym swoją wartość ludziom?

Hejt to tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej wszystkich zagrożeń, związanych z korzystaniem z Internetu. Nastolatki mają nieograniczony dostęp do nieodpowiednich, destrukcyjnych treści, mają także możliwości nawiązywania kontaktów z ludźmi, którzy nie zawsze mają czyste intencje. W sieci istnieją strony, które dają odpowiedzi nieświadomym,zagubionym i łatwowiernym nastolatkom dosłownie na wszystko: jak dokonać aborcji,jak skutecznie popełnić samobójstwo, propagują anoreksję jako bycie fit i zachęcają to irracjonalnych wyzwań, które igrają z życiem.

W obliczu rosnącego zagrożenia obowiązkiem dorosłych stało się chronienie dzieci i młodzieży przed negatywnym wpływem Internetu.

Od 2004 roku w 45 krajach na świecie, w tym także w Polsce obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Został on ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej. Głównym założeniem jest to, by najmłodsi nie byli narażeni na niebezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu.

Przez cały luty szkoły, organizacje pozarządowe, firmy oraz osoby prywatne organizują lokalne inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.6 lutego już po raz czternasty obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

Głogowska Policja wspólnie z Miejskim Centrum Wspierania Rodziny zorganizowała spotkanie z młodymi ludźmi, podczas którego rozmawiano o cyberbezpieczeństwie.

O przebiegu spotkania, a także potrzebie rozmów o bezpieczeństwie w sieci opowiedział rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie podinsp. Bogdan Kaleta

To już kolejny raz, gdy wspólnie z Miejskim Centrum Wspierania Rodziny przeprowadzamy zajęcia warsztatowe. Tym razem poświęcono je bezpieczeństwu w sieci internetowej. Dzisiejsze nastolatki, dla których Internet był „od zawsze”, traktują go jako podstawowe narzędzie komunikacji. Aplikacje internetowe, takie jak komunikatory i serwisy społecznościowe, zastępują nastolatkom kontakt telefoniczny, poszerzają też i zmieniają formy kontaktów i interakcji.

Prowadzący zajęcia zwracali uwagę przede wszystkim na niebezpieczne treści znajdujące się w sieci jak materiały pornograficzne, autodestrukcyjne czy propagujące nienawiść. Poruszali również problem niebezpiecznych kontaktów nawiązywanych w Internecie oraz cyberprzemocy i konsekwencji prawnych z nią związanych.