Srebrny Laur dla Głogowa

0
1210
2016-03-15 Laur dla Głogowa @Ratusz (fot.A.KArbowiak)-4

Głogów jako jedno spośród 300 miast został wyróżniony Srebrnym Laurem. Wyróżnienie przyznał Związek Miast Polskich. Doceniono w ten sposób wysiłek kilku pokoleń mieszkańców i działających na przestrzeni lat władz miasta, dzięki którym odbudowano głogowskie Stare Miasto.

Miasto Głogów zostało wyróżnione przez Związek Miast Polskich Srebrnym Laurem. Wyróżnienie było jednym z 25, jakie wręczono miastom podczas Zgromadzenia Ogólnego ZMP w Dąbrowie Górniczej w dniu 4 marca br. Wyróżnienie jest powodem do dumy – Głogów został doceniony jako jedno z 300 miast w Związku. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się wczoraj, tj. 15 marca, Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz opowiedział o szczegółach związanych z otrzymaniem Srebrnego Laura.

Wyróżnienie miastu Głogów przyznano za odbudowę Starego Miasta. – W tym roku Związek Miast Polskich obchodzi 25-lecie swojego istnienia, dlatego też 25 miast zostało wyróżnionych Srebrnym Laurem. To niezwykłą nagroda dla społeczności naszego miasta i wszystkich tych władz, które z pełną konsekwencją przez kilkadziesiąt lat realizowały projekt odbudowy Starego Miasta w Głogowie – mówił podczas konferencji prasowej Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. – Srebrny Laur otrzymaliśmy za rewitalizację Starego Miasta. W przyszłym roku będziemy obchodzić 30-lecie wmurowania kamienia węgielnego pod odbudowę Starówki. Cieszy nas, że właśnie w roku poprzedzającym tą rocznicę otrzymaliśmy takie wyróżnienie – dodał prezydent.

Do Związku Miast Polskich należy prawie 300 polskich miast. Głogów znalazł się w gronie 25 miast wyróżnionych Srebrnym Laurem. Doceniono pracę, jaką włożono w odbudowę Starego Miasta, które wciąż się rozwija. – My, głogowianie, mamy świadomość tego, że Stare Miasto pięknieje, jest coraz lepiej zagospodarowywane, rozwija się, ale sporo jest jeszcze do zrobienia. Przed nami dalszy ciąg budowy Starego Miasta. Powołujemy zespół do spraw rewitalizacji. Chcemy opracować dokument, który obejmować będzie Stare Miasto i Śródmieście. Jednym z etapów rewitalizacji będzie budowa bulwaru nadodrzańskiego, parków i projekt związany z Aleją Wolności. Na to wszystko będziemy chcieli sukcesywnie zdobywać środki zewnętrzne – informuje prezydent.

W skład zespołu do spraw rewitalizacji wchodzić będą urzędnicy i przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowej, ZGM-u, stowarzyszeń i odpowiednich instytucji. Sam dokument opracuje firma zewnętrzna. Głogów pozyskał środki zewnętrzne na przeprowadzenie programu rewitalizacji.W międzyczasie władze miasta zlecają dokumentację na budowę bulwaru nadodrzańskiego. – Ma to być teren rekreacyjno-spacerowy, na którym będą mogły się odbywać imprezy miejskie, ale który też będzie służył mieszkańcom na co dzień – mówił R. Rokaszewicz.