SPR Chrobry Głogów zagra w zawodowej lidze piłkarzy ręcznych?

0
1178

Do wielkich zmian dojdzie w najwyższej klasie rozgrywkowej piłki ręcznej w Polsce. Oficjalny sponsor tej dyscypliny sportu, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zainwestuje, 18 milionów złotych w ligę zawodową. Reforma będzie obowiązywała już od przyszłego sezonu, a wszystkie zainteresowane drużyny muszą zgłosić się do rozgrywek do 30 czerwca.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. jest strategicznym sponsorem polskiej piłki ręcznej od sześciu lat. Spółka wspiera seniorskie i młodzieżowe reprezentacje Polski, a także jest tytularnym sponsorem rozgrywek ligowych oraz krajowego pucharu. Od sezonu 2016/2017 PGNiG jeszcze bardziej zaangażuje się w tę dyscyplinę sportu, gdyż będzie zarządzało ligowymi rozgrywkami w Polsce.

„Piłka ręczna dołączy tym samym do elitarnego grona dyscyplin, w których funkcjonują ligi zawodowe: piłki nożnej, siatkówki i koszykówki. To rewolucyjna zmiana, na którą środowisko czekało od ponad 10 lat. Postanowiliśmy wziąć na siebie ciężar tych przekształceń, gdyż uważamy się za świadomego i aktywnego sponsora. Naszym celem jest dalszy rozwój polskiej piłki ręcznej. Poprzez stworzenie ligi zawodowej chcemy dać jej nową siłę i jakość” – powiedział w jednej rozmów wiceprezes PGNiG S.A. ds. korporacyjnych, Janusz Kowalski.

Aby występować w nowych rozgrywkach Superligi trzeba będzie najpierw uzyskać licencję. Przy przyznawaniu jej pod uwagę będą brane finanse klubu, a także kryteria prawne i sportowe. Każdy zainteresowany klub będzie musiał też przedstawić władzom ligi plan spłaty dotychczasowych zobowiązań. Do 30 czerwca każdy klub ma czas na zgłoszenie się do zreformowanych rozgrywek i dostarczenie pierwszej transzy licencyjnych dokumentów. Występami w nowej Superlidze zainteresowane są wszystkie aktualnie grające w niej drużyny, w tym SPR Chrobry Głogów. Wiadomo już także, że kluby, które znajdą się w zawodowej lidze, nie będą mogły z niej spaść przez najbliższe trzy lata.

„Część klubów potrzebuje czasu, by uporządkować kwestie organizacyjne i zaadoptować się do nowoczesnych metod zarządzania, które będą wymagane w zawodowej PGNiG Superlidze. Widmo spadku często prowadziło kluby do podejmowania złych decyzji finansowych, których konsekwencje ciągnęły się potem bardzo długo. Chcemy więc zapewnić te trzy lata spokoju, by zbudować produkt, przygotować odpowiedni poziom sportowego widowiska i wzajemnie mobilizować się do rozwoju. Nikomu jednak w tym czasie nie odbieramy możliwości awansu do tego grona” – powiedział Łukasz Gontarek, prezes zarządu Superligi sp. z o.o.

Ostateczny skład zawodowej ligi zostanie ogłoszony w najbliższym czasie. Najpierw zainteresowane kluby muszą spełnić kryteria narzucone przez władze rozgrywek.