Marihuana coraz większym problemem w głogowskich szkołach

0
1541
zdjęcie-2014-05-19-rodzice-uczniów-gimnazjum-nr 3-program-zawsze-skręcaj w dobrą-stronę@Głogów-001

„Skręcaj w dobrą stronę” to pilotażowy program, którego celem jest zapobieganie zażywania narkotyków przez dzieci i młodzież. W szczególności na zapobiegać sięganiu przez nich po marihuanę, która jest coraz większym problemem w szkołach. To co wyróżnia ten projekt, to że został on stworzony i opracowany przez rodziców uczniów, którzy zaangażowali się w jego realizację. Program był realizowany przez cały rok szkolny w Gimnazjum nr 3.

Gimnazjum nr 3 wraz z Miejskim Centrum Wspierania Rodziny podsumowało program „Skręcaj w dobrą stronę”. Jest to programu profilaktyczny, który głównie dotyczy profilaktyki zażywania narkotyków przez młodych ludzi, a w szczególności na zapobiegać sięganiu przez nich po marihuanę.

„Jako radna powiatu głogowskiego, miałam okazję corocznie zapoznawać się ze sprawozdaniami Komendy Powiatowej Policji i to co mnie zaniepokoiło to informacje, które dotyczyły coraz częstszego sięgania przez młodzież, właśnie po marihuanę. Zadawałam pytania na posiedzeniach komisji, czy jest jakiś program, po który można by sięgnąć, aby ten problem próbować rozwiązać. Okazało się, że takiego programu nie ma” – mówi Hanna Żmuda, Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej w Urzędzie Miasta.

Dlaczego akurat w gimnazjum nr 3? Od początku założeniem było zaangażowanie rodziców do programu –  „Głównie zainspirowało nas to, że w gimnazjum powstało Stowarzyszenie Pomocy Szkole Tria, w którym trzon stanowią rodzice uczniów” – wyjaśnia Hanna Żmuda.

W lutym ubiegłego roku odbyło się pierwsze spotkanie, w którym wzięło udział bardzo wielu rodziców. Z tego grona zawiązała się grupa, która opracowała program „Skręcaj w dobrą stronę”, stworzyła cele i logo programu. Jego realizacja rozpoczęła się we wrześniu 2013 r. Rodzice mogli liczyć na wsparcie ze strony pedagogów i nauczycieli.

Pierwszym zadaniem była integracja uczniów klas pierwszych i pomoc w oswojeniu się z nową rzeczywistością. W ramach programu zorganizowano wiele wspólnych wyjazdów, wycieczek rowerowych, zajęć warsztatowych. Rodzice i nauczyciele pokazywali jak można ciekawie i aktywnie spędzać wolny czas oraz zachęcali do zdrowego trybu życia.

„Ważnym celem programu jest wzmacnianie poczucia własnej wartości, bo to jest coś, czego dzieci poszukują i jest podstawą pewnego działania” – mówi Jarosław Poniedziałek, rodzic biorący udział w programie.

Rodzice mają już plany na przyszłość. Pozyskali sponsorów i wkrótce zostaną zakupione koszulki z logo programu dla wszystkim uczniów ze szkoły. Jeszcze w maju odbędzie się tydzień profilaktyki. Planowany jest także piknik rodzinny na zakończenie roku.

„Jako rodzice jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w naszej szkole mogliśmy realizować ten program” – mówi Teresa Konarska, biorąca udział w programie.

„To jest coś, co się jeszcze w Polsce nie zdarzyło, bo ja nie znam programu profilaktycznego, opracowanego przez rodziców dla uczniów” – mówi Hana Żmuda i przestrzega przed myśleniem, że narkotyki dotyczą głównie rodzin dysfunkcyjnych. Sięganie po narkotyki dotyczy także dzieci, które funkcjonują w normalnych rodzinach i może dotyczyć rodziców każdej jednej szkoły. Jeśli program się sprawdzi będzie także realizowany w pozostałych głogowskich placówkach szkolnych.