Głogowskie obchody rocznicy

0
1071
2013-12-13-obchody-rocznicy-stanu-wojennego@Glogow-T-55A_Martial_law_Poland

13 grudnia w całym kraju obchodzona była 32 rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce. Także głogowianie uczcili ten dzień. Sympatycy Chrobrego oraz Klub Gazety Polskiej przeszli ulicami Głogowa pod hasłem “Idzie antykomuna głogowska”. Kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt w głogowskim Zakładzie Karnym osób internowanych w czasie Stanu Wojennego złożyli wczoraj przedstawiciele Rady i Zarządu Powiatu.

Wczoraj w Głogowie odbyły się uroczystości upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Uroczystości, które przypominają w szczególności młodemu pokoleniu, wydarzenia sprzed 32 lat, kiedy to 13 grudnia 1981 roku na ulice miast wyjechały czołgi i kiedy “Polak stanął przeciwko Polakowi…

Obchody zorganizowane przez  Twórców Akcji „Godzina dla Polski”, Stowarzyszenie Sympatyków Chrobrego Głogów oraz Klub Gazety Polskiej rozpoczęły się w piątek, marszem spod Ratusza do Kościoła św. Klemensa, gdzie odprawiona została msza w intencji bohaterów walczących z ustrojem komunistycznym. Wieczorem w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert Andrzeja Kołakowskiego.

Tradycyjnie, jak co roku reprezentanci Rady i Zarządu Powiatu złożyli 13 grudnia wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą pobyt w głogowskim Zakładzie Karnym osób internowanych w czasie Stanu Wojennego.

Do 21 grudnia w auli Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych w Głogowie można zwiedzać wystawę zatytułowaną „586 dni stanu wojennego”.

Wystawa przybliża najważniejsze wydarzenia lat 1981–1983 w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym. Ekspozycja upamiętnia osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków, ale też różnorodność postaw podzielonego społeczeństwa. Obrazy z więzień, posiedzeń sądów doraźnych i pogrzebów przeplatają się z wielką polityką – spektakularnymi operacjami wojskowo-milicyjnymi, masowymi demonstracjami opozycji, walkami ulicznymi – jak również scenami z życia codziennego w realnym socjalizmie. Jednym z wątków wystawy są też reakcje podzielonego żelazną kurtyną świata na dramatyczne wydarzenia w Polsce.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. Tego dnia od rana Polskie Radio i Telewizja Polska nadawały wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

W ciągu pierwszego tygodnia trwania stanu wojennego w więzieniach i ośrodkach internowania znalazło się ok. 5000 osób. Ogółem, w okresie trwania stanu wojennego, zostało internowanych ok. 10 000 osób w 49 ośrodkach internowania na terenie całego kraju. Do dzisiaj nie jest znana dokładna liczba osób, które straciły życie walcząc z władzą w tym okresie.