Radosław Kawęcki z brązem Mistrzostw Świata w Hangzhou!

0
1406

Urodzony w Głogowie Radosław Kawęcki powiększył bogatą kolekcję medali z imprez rangi mistrzowskiej. Tym razem jego łupem padł brązowy medal 14. Mistrzostw Świata na krótkim basenie. W Chinach nasz pływak stanął na podium w konkurencji 200 m grzbietem.

Mistrzostwa Świata na 25-metrowym basenie nie były jak dotąd szczególnie udane dla Polaków. Biało-czerwoni nie mieli na swoim koncie żadnego medalu. Wszystko zmienił występ Radosława Kawęckiego. Głogowianin w przeszłości trzykrotnie zdobywał złoty medal w rywalizacji stylem grzbietowym na 200 m i tym razem również miał nadzieję na dobry rezultat.

W eliminacjach Kawęcki popłynął w czasie 1:50.05, co dało mu trzecie miejsce. W finale głogowianin z pewnością liczył na lepszy występ i poprawę swojej lokaty, ale zadanie nie należało do łatwych. Groźnymi konkurentami Polaka byli m.in. Mitchell James Larkin z Australii czy Rosjanin Jewgienij Ryłow. Ostatecznie ten drugi sięgnął po medal z najcenniejszego kruszcu.

Na półmetku finału Kawęcki plasował się dopiero na szóstym miejscu. Liderem był reprezentant Chin, Xu Jiayu. Z każdym kolejnym metrem urodzony w Głogowie zawodnik poprawiał jednak swoją pozycję. Przed ostatnią „pięćdziesiątką” Kawa był już czwarty, co zwiastowały ogromne emocje w samej końcówce.

Ostatecznie Kawęcki dopłynął do mety z czasem 1:48.25. Identyczny wynik miał Australijczyk Larkin. Przed Polakiem uplasował się wspomniały Ryłow, który stanął na najwyższym stopniu podium, a także Ryan Murphy, reprezentant USA.

Radosław Kawęcki dorzucił do swojej kolekcji kolejny medal MŚ na krótkim basenie. W przeszłości głogowianin trzykrotnie wygrywał (2012, 2014, 2016) na dystansie 200 m stylem grzbietowym, a także sześciokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium w Mistrzostwach Europy.

W tym roku 27-letni pływak wywalczył już srebrny medal ME na długim, 50-metrowym basenie w Glasgow.