Walentynkowy Głogów

0
1575
2016-02-21 Targi Ślubne @Hala Głogów (fot.A.Karbowiak)-4

Dzień Świętego Walentego jeszcze do niedawna był po prostu takim samym, jak inne, zimowe dni. Jednak na przełomie XX i XXI wieku coraz popularniejsze w Polsce stało się obchodzenie Walentynek. 14 lutego zakochani obdarowują się więc prezentami, chodzą na długie spacery czy organizują romantyczne kolacje we dwoje. Są jednak alternatywy do takiego spędzania dzisiejszego święta.

Najważniejsze w Walentynkach jest to, aby dać do zrozumienia ukochanej osobie, że jest dla nas ważna. Nie liczy się sam prezent, ale chęć jego ofiarowania, a tym samym wyznania miłości. Nie wszyscy jednak mają swój obiekt westchnień przy sobie i też nie wszyscy chcą spędzać to święto w tradycyjny już sposób. Oto, co w to wyjątkowe, wtorkowe popołudnie można zrobić w Głogowie.

Walentynkowy protest przeciwko przemocy

Organizatorzy akcji One Bilion Rising – Nazywam się Miliard corocznie 14 lutego starają się udowodnić, że problem przemocy i wykorzystywania kobiet i dziewcząt jest niestety aktualny i nie można o tym zapominać. Chcą protestować przeciwko niemu oraz włączyć w to resztę społeczeństwa. Głogowski apel organizowany jest przez Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz Związkiem Harcerstwa Polskiego w Głogowie.

Koordynatorem akcji jest pani Martyna Rybka, która tak opowiada o tym przedsięwzięciu: Akcję organizujemy po raz czwarty. W tym roku również stwierdziliśmy, że chcemy poza wspólnym tańcem, dołożyć kilka elementów profilaktycznych, edukacyjnych, uświadamiających tak, by akcja miała większe przełożenie na lokalną sytuację. Czasami przedsięwzięcia międzynarodowe są nam odległe. Uważamy, że nas to nie dotyczy. Zatem przeniesienie tematu na lokalny poziom ułatwi zrozumieć ten problem jeszcze bardziej. Połączyliśmy dwie akcje w jedną „Głogowski apel przeciwko przemocy wobec kobiet”, którego jednym z elementów będzie protest w formie tańca w ramach akcji One Billion Rising. Poza tym zapraszam na: debatę „Wolni od przemocy”, podczas, której wraz ze specjalistami będziemy rozmawiać o problemie przemocy wobec kobiet. Do tego odbędą się: warsztat z samoobrony dla kobiet, warsztat z pomocy przedmedycznej, dyżur specjalistów (prawnik i psycholog) oraz happening „Niemi świadkowie”. Zaczynamy o godzinie 16:00 przed Miejskim Ośrodkiem Kultury w Głogowie.

Więcej o tej akcji pisaliśmy na: http://tutajglogow.pl/2017/02/13/walentynkowy-one-bilion-rising-po-raz-czwarty-w-glogowie

Walentynkowa akcja patriotyczna

 „Zakochaj się w Armii Krajowej, Pokochaj Polskę” to wspólna akcja Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów oraz Młodzieży Wszechpolskiej Głogów. Tak organizatorzy zachęcają do swojego przedsięwzięcia: O godzinie 16:00 pojawimy się na Rynku Starego Miasta i poprosimy głogowian, aby w Dniu zakochanych pomyśleli także o ojczyźnie i pokochali Armię Krajową. Będziemy w mundurach jako żołnierze AK oraz sanitariuszki. Rozdawane będą plakaty „Kocham Polskę” oraz książeczki opracowane przez IPN o żołnierzu Armii Krajowej Mjr Hieronimie Dekutowskim ps. „ZAPORA”. Szczególnie zapraszamy najmłodszych głogowian – będzie okazja zrobić sobie wspólne zdjęcie z „żołnierzami AK” oraz sanitariuszkami z oddziału Mjr “Łupaszki”, potrzymać replikę broni z tamtych czasów czy przymierzyć mundur.

Natomiast o godzinie 18:00 pod Pomnikiem Podziemia Niepodległościowego w Głogowie nastąpi wspólne oddanie hołdu Podziemnej Armii. Złożone zostaną kwiaty, zapalone znicze oraz odmówiona modlitwa za wszystkich żołnierzy Armii Krajowej.

Warto w tym miejscu wspomnieć, iż właśnie 14 lutego 1942 rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego utworzono Armię Krajową – największą podziemną armię okupowanej Europy.

Walentynkowe propozycje kinowe

Dla wszystkich tych, którzy jednak wolą w bardziej tradycyjny sposób spędzić to święto, ale nie koniecznie w restauracji czy kawiarni, przedstawiamy ofertę głogowskich kin:

  • „La la land” – musical (Na tle kolorowego i tętniącego życiem Los Angeles rozgrywa się romantyczna historia dwojga marzycieli – Sebastiana i Mii, którzy próbują zrealizować swoje sny o karierze w showbiznesie. Mia jest początkującą aktorką, która w oczekiwaniu na szansę pracuje jako kelnerka. Sebastian to muzyk jazzowy, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce. Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to, co kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają się wreszcie układać, coraz mniej jest czasu dla siebie nawzajem) – Jubilat;
  • „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” – film biograficzny (Michalina Wisłocka napisała książkę, która zmieniła wszystko. Ale zanim „Sztuka kochania” podbiła rodzimy rynek księgarski i zrewolucjonizowała seksualność PRL-u, jej autorka musiała przejść długą drogę. Słynna ginekolog poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą. Opowieść o powstaniu „Sztuki kochania” Michaliny Wisłockiej to historia rewolucji seksualnej w wersji PRL) – Jublilat i Cinema 3D;
  • „Ciemniejsza strona Greya”dramat/romans (Jamie Dornan i Dakota Johnson powracają jako Christian Grey i Anastasia Steele w filmie „Ciemniejsza strona Greya”, drugiej części ekranizacji światowego bestsellera E.L. James. Pierwsza część serii, „Pięćdziesiąt twarzy Greya” stała się międzynarodowym przebojem, zarabiając na całym świecie ponad 560 milionów dolarów. „Ciemniejsza strona Greya” pokazuje nieco ciemniejsze oblicze zarówno Christiana, jak i Anastasii. Kiedy po bolesnym rozstaniu Christian próbuje nakłonić Anę do powrotu, ona stawia nowe warunki. Próby odbudowania związku, zyskania stabilizacji i spokoju torpedują postaci z przeszłości Christiana, które pojawiają się nagle, w najmniej spodziewanych okolicznościach chcąc rozbić to, co budują młodzi) – Cinema 3D.