Rada Miejska w Głogowie ustaliła budżet miejski na 2016 rok

0
1363
2014-11-18 Rafael Rokaszewicz @ Głogów

Budżet miejski był głównym tematem ostatniej w tym roku sesji Rady Miejskiej w Głogowie, która odbyła się 29 grudnia br. Projekt finansów miejskich przygotowany przez prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza, został przyjęty przez radnych wraz z wprowadzonymi przez nich zmianami. Podczas sesji poruszono wiele istotnych dla miasta kwestii.

Na wydatki inwestycyjne w Głogowie przeznaczone będą w przyszłym roku 42 miliony złotych. – To ambitny budżet z wieloma inwestycjami, będącymi efektem wiosennych spotkań z mieszkańcami, a także rozmów z licznymi zespołami konsultacyjnymi. Staramy się odpowiadać potrzebom głogowian – powiedział podczas sesji prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. – Przed nami wiele pracy. Ustalając miejski budżet, nie zapominamy również o tym, że głogowianie mają prawo po pracy wypoczywać, dlatego nadal będziemy organizować dla nich imprezy okolicznościowe. – tak głogowski prezydent skomentował zmniejszenie przez radnych puli na wydatki związane z organizacją imprez o 100 tysięcy złotych. Za zmianą tą głosowali radni z Klubu Radnych Jana Zubowskiego.

Pomimo wprowadzonych ograniczeń, radny z Klubu Jana Zubowskiego, Marek Sienkiewicz, złożył wniosek o zorganizowanie w Głogowie uroczystych obchodów związanych z upamiętnieniem rocznicy Zjazdu Głogowskiego w 1462 roku.

Kolejną zmianą wprowadzoną większością głosów przez Radnych Jana Zubowskiego było zmniejszenie o 245 tysięcy złotych puli środków na tzw. prace interwencyjne. Prezydent Głogowa skrytykował tę propozycję. – To pieniądze, za które możemy szybko reagować na wnioski mieszkańców. Pozostawienie w tej puli tylko 100 tysięcy złotych uniemożliwi reagowanie w przypadku wystąpienia zdarzeń nieprzewidywalnych i w sytuacjach awaryjnych – przekonywał Rafael Rokaszewicz. Szef głogowskiego Klubu Radnych Jana Zubowskiego Leszek Drankiewicz zaznaczył, że członkowie klubu chcieliby poznać policzalne i niepoliczalne zadania, na jakie w 2015 roku były przeznaczane środki z tej puli budżetu miejskiego Głogowa.

Podczas ostatniej już w tym roku sesji Rady Gminy Miejskiej złożono również wnioski o oświetlenie siłowni na oś. Piastów Śląskich, przywrócenie do świetności miejsca, w którym przed wojną stał pomnik Schillera, a także o doświetlenie ścieżek w parku przy ulicy Daszyńskiego w Głogowie.

Pozostaje pytanie, czy przy tak ograniczonych środkach budżetu miejskiego uda się zrealizować powyższe projekty? Na złożone wnioski prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz odpowie na piśmie.

Największą pulą środków, o zmniejszenie której wnioskowali radni z Klubu Radnych Wyborców Jana Zubowskiego, były pieniądze na budownictwo TBS. – Dwa miliony złotych planowaliśmy przeznaczyć na współfinansowanie budowy budynków mieszkalnych wielorodzinnych na terenie dawnych koszar wojskowych oraz na budowę bloku nr 14 – mówił podczas sesji prezydent Głogowa. – Na mieszkania czeka 100 rodzin, których nie stać na kredyty. Możemy skorzystać z programu na budowę tych mieszkań z Banku BGK – dodaje. Leszek Drankiewicz domagał się informacji dotyczących tego, jak w poprzednich latach było finansowane budownictwo w TBS. – Radni do pracy w Komisji ds. Budżetu otrzymali ode mnie wszystkie niezbędne informacje dotyczące budowy nowych mieszkań dla głogowian. Na komisji był także prezes TBS Robert Musiał, który dokładnie wytłumaczył zadanie i podał wstępne koszty opracowania dokumentacji, wyburzenia budynków i postawienia nowych. Termin składania wniosków do BGK upłynie 30 września. Nikt na nas nie będzie czekał, a przez zwłokę możemy stracić szansę na preferencyjne warunki programu banku – odpowiedział prezydent.

Kolejne cięcia w budżecie miejskim dotyczyły głogowskiego ośrodka kultury i dróg powiatowych. Radni zmniejszyli o 100 tysięcy złotych dotację podmiotową na MOK, a o 50 tysięcy pulę na zakup sprzętu dla wymienionego ośrodka. O 206 tysięcy zmniejszono też środki na bieżące utrzymanie dróg powiatowych, w tym ich cząstkowe remonty cząstkowe oraz zimowe i letnie utrzymanie tychże dróg. Nie zgodzili się także na remont ul. Moniuszki. Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Koliński jest zdania, że powiat powinien dołożyć połowę środków na remont drogi, która jest drogą powiatową.

Budżet miejski miasta Głogowa na rok 2016 został przyjęty stosunkiem głosów: 22 za i 1 przeciw.