Prezydent PR podziękował naszym gimnazjalistom

0
876

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie z organizatorami i wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Akcja odbyła się po raz dziewiąty. W tym roku z okazji stulecia odzyskania niepodległości została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W tegorocznej edycji akcji wzięli udział uczniowie Gminnego Gimnazjum: Patrycja Woch, Natalia Rojek i Bartłomiej Kownacki, którzy weszli w skład grupy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

Wolontariusze przez tydzień porządkowali polski cmentarz w Snitkowie na Ukrainie. Nekropolia była bardzo zaniedbana i by zmienić jej oblicze, trzeba było wykonać naprawdę ciężką pracę.

Za trud włożony w ratowanie grobów naszych przodków wolontariuszom podziękował Prezydent RP.

Dziękuję, że pielęgnując tę pamięć, a ściśle mówiąc przywracając ją, dbacie o to, byśmy nie zatracili się jako wielka wspólnota. To właśnie Wasze wspólnototwórcze działanie jest od strony historycznej czymś niezwykle cennym. A to, że jesteście razem i robicie to wspólnie, to niezwykły element wychowawczy – powiedział Andrzej Duda.

Podziękowania i upominki od prezydenta przekazała naszym gimnazjalistom dr Beata Skwarek z PWSZ.

Bardzo dziękuję za ciężką pracę i zaangażowanie gimnazjalistów. Spisali się naprawdę świetnie. Choć byli najmłodszymi uczestnikami naszej ekipy, pracowali na równi ze wszystkimi – mówi dr Beata Skwarek.

W imieniu wójta Gminy Lubin gimnazjalistom podziękował Alfred Pilch, zastępca kierownika referatu oświaty, kultury, kultury fizycznej i zdrowia.

Uczniowie Gminnego Gimnazjum, już dziś deklarują udział w kolejnej edycji akcji.

Bardzo podobała nam się mentalność ludzi, których tam spotkaliśmy. Są naprawdę wyjątkowo ciepli i przyjaźni, pomagają sobie wzajemnie. Mimo, że była to naprawdę ciężka praca, którą wykonywaliśmy w upale zdecydowanie chcemy tam wrócić – mówi Bartek Kownacki z Gminnego Gimnazjum.

Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” polega na odnajdywaniu, porządkowaniu i odnawianiu zapomnianych polskich nekropolii, przede wszystkim na Kresach oraz wszędzie tam, gdzie historia rzuciła naszych rodaków. Dzięki inwentaryzacji nagrobków, polskie rodziny mogą odnaleźć groby swoich przodków.

Inicjatywa rozwinęła się wśród wolontariuszy Dolnego Śląska, ponieważ po II wojnie światowej na te tereny zostało przesiedlonych najwięcej Polaków z okolic Lwowa, Wołynia i Podola.

Towarzyszy jej zawsze zbiórka pieniędzy i darów dla Polaków mieszkających na Wschodzie. Drugi rok z rzędu włączyła się do niej Gmina Lubin, przekazując ukraińskiej Polonii – za pośrednictwem wolontariuszy – artykuły szkolne i polskie gry edukacyjne.

Zgromadzone przedmioty trafiły do rodzin polskiego pochodzenia, szkoły w Drohobyczu, w której dzieci uczą się języka polskiego oraz do Domu Dziecka w Kotużanach.

W ramach przygotowań od akcji odbyła się także zbiórka pieniędzy, prowadzona w Gminnym Gimnazjum oraz na sesji Rady Gminy Lubin. Wspólnie z PWSZ uzbierano 1 516 zł., które zostały przekazane do fundacji Studio Wschód.

(MG/KANCELARIA PREZYDENTA RP)