Operacja dehejtyzacja

0
1318
2015-01-07-operacja dehejtyzacja-konkurs@Głogów

„Operacja dehejtyzacja” to konkurs organizowany przez Fundację „Dzieci Niczyje”, którego celem jest przeciwdziałanie mowie nienawiści i hejterstwu. Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Internet bez nienawiści”, którego partnerem jest głogowskie Stowarzyszenie „SZANSA.”

Fundacja „Dzieci Niczyje” organizuje konkurs, którego celem jest wyłonienie najlepszej inicjatywy przeciwstawiającej się hejterstwu w sieci. Konkurs organizowany jest w ramach projektu  „Internet bez nienawiści”, którego jednym z partnerów jest głogowskie Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA.

Projekt „Internet bez nienawiści” realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z funduszy EOG. Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży i dotyczy problemu mowy nienawiści online. Na celu ma zbadanie w jaki sposób zjawisko postrzegane i doświadczane jest przez młodych ludzi, a następnie – na bazie ustaleń badawczych, z zaangażowaniem przedstawicieli grup docelowych (focusy, pilotaże) – opracowanie przekazów społecznych, materiałów edukacyjnych (konspekty lekcji, e-learning), projektów aktywizujących (konkursy). Wszystko to ma na celu dotarcie do jak najszerszej grupy adresatów.

Jednym z działań podjętych w ramach tego projektu jest konkurs skierowany do młodzieży pod nazwą „Operacja dehejtyzacja”.

„Hejterstwo to zjawisko powszechne, dla niektórych tylko uciążliwe, dla wielu wyjątkowo szkodliwe. Obojętność wobec słownej agresji i mowy nienawiści przyczynia się do zalewu sieci obraźliwymi komentarzami i wulgarnymi treściami. Jednocześnie nie każda reakcja na agresję prowadzi do jej ograniczenia. Bardzo łatwo o efekt odwrotny od oczekiwanego. Dlatego przeciwdziałanie mowie nienawiści i hejterstwu wymaga pomysłowości i konsekwencji w działaniu.” – tłumaczą organizatorzy konkursu.

Celem konkursu „Operacja dehejtyzacja” jest wyłonienie najlepszych inicjatyw młodzieżowych podejmujących krytycznie temat hejeterstwa i mowy nienawiści.

O konkursie

Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach: dla uczniów gimnazjów oraz dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Działania mogą być prowadzone w różnorodnej formie m.in. blogi, vlogi, filmy, animacje, fanpage itp. Nie jest to katalog zamknięty. Ważne jednak, aby, każda inicjatywa była realizowana za pośrednictwem internetu.

Działania można prowadzić samodzielnie lub w zespołach maksymalnie trzyosobowych. Jury konkursu, będzie zwracało uwagę m.in. na oryginalność, zasięg, dostosowanie formy inicjatywy do jej treści i funkcji oraz jakość merytoryczną zgłoszonych projektów.

Inicjatywy można zgłaszać do 31 stycznia 2015 roku. Do wygrania atrakcyjne nagrody. Nagrody zostaną przyznane za trzy pierwsze miejsca w kategorii uczniowie szkół gimnazjalnych i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
Pula nagród wynosi 2000 zł za pierwsze miejsce, 1200 za drugie miejsce, 800 zł za trzecie miejsce.

Więcej informacji na stronie http://www.numanuma.pl/konkurs.html.