Pracują nad ścieżką rowerową do Sławy

0
1472
2015-09-18 Pracują nad ścieżką rowerową do Sławy @Urząd Miejski, Zespół Konsultacyjny ds. Infrastruktury Rowerowej (fot. UM Głogów)

O ścieżce rowerowej Głogów-Sława rozmawiali członkowie Zespołu Konsultacyjnego ds. Infrastruktury Rowerowej podczas spotkania, które odbyło się w środę, 16 września. Omawiana trasa miałaby prowadzić byłym torowiskiem PKP. W rozmowach uczestniczyli wójt gminy Głogów Joanna Gniewosz oraz wójt gminy Kotla Łukasz Horbatowski.

Zespół Konsultacyjny ds. Infrastruktury Rowerowej powstał przede wszystkim z myślą o rozwoju ścieżek rowerowych w mieście. Jednak temat trasy rowerowej między Głogowem a Sławą powracał podczas spotkań rowerzystów z władzami miasta kilkukrotnie.

Władze Głogowa są zainteresowane, by mieszkańcy, którzy wolny czas spędzają na rowerach, mogli korzystać z atrakcji położonych poza miastem. Będziemy współpracować z każdą gminą, która ma podobne cele – zapewnia zastępca prezydenta Głogowa Piotr Poznański. – Cieszę się, że i wójtowie szukają wspólnych dla wszystkich rozwiązań – dodaje.

Trasa rowerowa do Sławy to marzenie wielu głogowskich rowerzystów. Szanse na jej zabudowanie na byłym torowisku PKP są coraz większe. Wójt gminy Kotla poinformował na spotkaniu Zespołu Konsultacyjnego, że gmina Kotla po wielu latach starań podpisała porozumienia z PKP. – W przyszłym roku grunty staną się własnością Gminy Kotla. To duży sukces – cieszy się Łukasz Horbatowski.

Wójt Kotli zaoferował pomoc w pracach Zespołu Konsultacyjnego, bo, jak zapewnia, mieszkańcy zarządzanej przez niego gminy również są zainteresowani rozwojem ścieżek rowerowych w regionie. – Mamy się też czym pochwalić, w gminie powstały trasy rowerowe, a w tym roku przedłużamy szlak dla rowerzystów do Krzekotówka. W gminie jest wiele ciekawych miejsc i warto by je pokazać, wyznaczyć szlaki i je oznakować – mówi Łukasz Horbatowski.

Podpisanie porozumienia z PKP planuje również wójt gminy Głogów Joanna Gniewosz. Dojdzie do tego najprawdopodobniej jeszcze we wrześniu. Joanna Gniewosz zdradziła, że gmina ma ciekawe plany i rozwiązania dla rowerzystów. – Uprzątnęliśmy teren przy byłej stacji w Grodźcu Małym, powstanie tam teren wypoczynkowy dla rowerzystów. Będziemy pracować na tym, by tereny gminy były atrakcyjne i bezpieczne dla rowerzystów. Oznakujemy szlak rowerowy od Krzepowa do Zaborni – zapowiada wójt.

Zespół Konsultacyjny ds. Infrastruktury Rowerowej i wójtowie spotkają się ponownie 21 października. Przez ten czas opracują propozycje tras rowerowych prowadzących z Głogowa, przez gminę wiejską Głogów, do Kotli aż do granic gminy Sława.

Zespół Konsultacyjny ds. Infrastruktury Rowerowej powstał w czerwcu 2015 r. Należy do niego 12 osób z różnych głogowskich grup i organizacji rowerowych. Zespół pełni funkcje doradcze i opiniujące. Raz w miesiącu spotyka się z władzami miasta, by omówić efekty działań i zaplanować kolejne kroki, dzięki którym Głogów stanie się miastem bardziej przyjaznym dla rowerzystów.

Efekty działań Zespołu już są widoczne. We współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad udało się zrealizować kilka wniosków rowerzystów. Obniżone zostały krawężniki na ulicy Kazimierza Wielkiego, a w III kwartale tego roku GDDKiA zamierza obniżyć je również na ścieżce rowerowej położonej wzdłuż ronda Konstytucji 3 Maja na zjeździe w ul. Daszyńskiego. Oznakowano także pochylnię przejścia podziemnego znakiem B9. Do najnowszych realizacji należy nowe oznakowanie na chodniku przy skrzyżowaniu ul. Sikorskiego z ul. Wojska Polskiego. Postawiony tam znak i umieszczone na nim symbole C-13 i C-16 oznaczają, że droga jest przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami jednośladowymi, a ruch pieszych i rowerzystów odbywa się na całej szerokości drogi