Polkowickie Centrum Gerontologii podsumowuje pierwszy okres działalności

0
1338
28.02.2016 r. Polkowice, Centrum Gerontologii

Polkowickie Centru Gerontologii dokonuje podsumowania pierwszego roku funkcjonowania placówki. Zamierzeniem projektu było zwiększenie dostępności świadczeń medycznych dla osób starszych. Efekty działania CG oceniono jako imponujące.

Polkowickie Centrum Gerontologii i Wsparcia Osób Niesamodzielnych powstało w ramach projektu „Poprawa zdrowia i komfortu życia osób starszych i niesamodzielnych przez rozszerzenie zakresu opieki domowej, ambulatoryjnej i środowiskowej w Polsce”. Projekt powoli dobiega końca, a efekty działań oceniane są przez pracowników jako imponujące. Centrum powstało przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych ZOZ S.A., przy ul. Kard. B. Kominka 7. Całkowita wartość projektu to 6 400 400 zł., zaś wartość dofinansowania ze środków funduszy norweskich i funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego to 5 120 000 złotych.

Projekt został zaadresowany do osób, które w sposób szczególny odczuwają brak dostosowania oferty usług do problemów starzejącego się społeczeństwa, a także brak kompleksowości usług oferowanych przez placówki ochrony zdrowia. Z oferty CG korzystać mogą mieszkańcy gmin: Polkowice, Gaworzyce, Radwanice, gminy wiejskiej Głogów, Przemków, Chocianów, Grębocice, Pęcław, Jerzmanowa, Kotla i Żukowice.

Dostępność świadczeń medycznych dla osób starszych jest w Polsce bardzo mała. Brakuje nam sprawnego systemu, wykwalifikowanej kadry, a społeczeństwo cały czas się starzeje i problem będzie narastał. Chcemy w Polkowicach zmienić ten stan rzeczy – mówiła podczas konferencji prasowej, poświęconej projektowi, Mariola Kośmider, koordynator projektu i dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Celem projektu było stworzenie Centrum Gerontologii z prawdziwego zdarzenia. Dziś centrum funkcjonuje, a z usług korzysta wielu pacjentów. Seniorzy uczestniczą tu w różnego rodzaju zajęciach, mających na celu uatrakcyjnienie spędzania czasu wolnego i rozwój uczestników.

W ofercie zajęć, z których mogą korzystać seniorzy, są m. in.: gimnastyka, arterapia, zajęcia z ceramiki, psychoedukacja. Przez blisko półtora roku realizacji projektu współfinansowanego ze środków Mechanizmu Norweskiego działaniami różnego rodzaju objęto ponad 1000 osób, w tym blisko 350 osób leżących w domu.

W ramach projektu odbywają się także wizyty lekarskie. W ramach zadania kładzie się nacisk na przekazywanie wiedzy na temat tego, jak opiekować się ludźmi cierpiącymi na różnego rodzaju schorzenia. Z wiedzy tej często korzystają bliscy chorego. – Przekazujemy wiele praktycznych porad. Mówimy jak z takim pacjentem rozmawiać, ale także w jaki sposób organizować codzienne życie. Sugeruję na przykład, by dostarczać choremu lekkie kubki plastikowe i sztućce z grubymi rączkami. Uczę jak przygotowywać posiłki, jakich środków używać do codziennej pielęgnacji. To wszystko okazuje się niezwykle przydatne – mówiła Iwona Oleksy, jedna z pielęgniarek biorących udział w projekcie.

Więcej na temat oferty polkowickiego Centrum Gerontologii można przeczytać na stronie: www.senior.pcuz.pl.