Podziękowania od ministra dla głogowskich policjantów

0
1747

Praca w policji jest jedną z najbardziej wymagających. Łączy się z dyżurami o różnych porach dnia i nocy, służbą w niesprzyjających warunkach atmosferycznych czy z niebezpiecznymi ludźmi. Jednak zdarzają się i takie wyzwania, jak pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa przy zorganizowanych imprezach masowych lub ochrona głów państwa. Za właśnie taką, dobrze wykonaną pracę docenia się funkcjonariuszy również głogowskiej policji.

W dniu 23 listopada 2016 roku w trakcie odprawy służbowej, miało miejsce uroczyste przekazanie imiennych listów gratulacyjnych jakie wystosował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, jako podziękowanie za służbę funkcjonariuszy w trakcie warszawskiego szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Podziękowania 26 funkcjonariuszom wręczył Komendant Powiatowy Policji w Głogowie, podinsp. Mariusz Bużdygan.

W tym miejscu warto wspomnieć o samych wydarzeniach, które zmobilizowały tak dużą grupę policjantów:

  • Szczyt NATO miał miejsce w Warszawie 8 i 9 lipca 2016 roku i było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Szczyty NATO nie są regularnymi spotkaniami, lecz stanowią ważne punkty w procesie decyzyjnym paktu. Ich zadaniem może być wprowadzenie nowej strategii i polityki paktu, zaproszenie do sojuszu nowych członków, zapoczątkowanie nowych inicjatyw oraz budowa partnerstwa z państwami spoza NATO. Szczyty NATO z formalnego punktu widzenia są spotkaniami Rady Północnoatlantyckiej (NAC) na jej najwyższym szczeblu – szefów państw lub rządów. Zwyczajowo, decyzje podjęte podczas szczytu są ogłaszane w deklaracji końcowej i komunikatach. Do Warszawy przyjechali szefowie państw i rządów, ministrowie spraw zagranicznych oraz ministrowie obrony z 28 państw, czyli łącznie około 2,500 delegatów, a wraz z nimi około 1,500 dziennikarzy relacjonujących to wydarzenie.
  • Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się drugi raz w Polsce (wcześniej w 1991 roku), miały miejsce od 27 do 31 lipca 2016 roku w Krakowie (na Błoniach), Częstochowie (na Jasnej Górze), Wieliczce (w Brzegach). Ich celem organizacyjnym było spotkanie młodych pielgrzymów z papieżem Franciszkiem – słuchanie jego nauk, wspólne modlitwy czy akcje animacyjne mające zjednoczyć pielgrzymów. W mszach uczestniczyło około 3,000,000 ludzi ze 187 krajów z całego globu. Nad bezpieczeństwem wiernych czuwało ponad 17,000 policjantów.

 

 

W listach gratulacyjnych minister podziękował policjantom za pełną poświecenia służbę w okresie wyjątkowych wydarzeń jakimi były zarówno szczyt NATO w Warszawie, jak i wizyta Ojca Świętego i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Podkreślił, że praca policjantów zabezpieczających te wydarzenia, zaowocowała wysokim poczuciem bezpieczeństwa ich uczestników.

Goście i pielgrzymi, którzy odwiedzili nasz kraj, zwracali uwagę na profesjonalizm polskich funkcjonariuszy. Minister podkreślił również, że obydwa wydarzenia były największym wyzwaniem organizacyjnym ostatnich lat. Wielomiesięczne przygotowania i ćwiczenia wymagały pełnej dyspozycyjności i niejednokrotnie łączyły się zarówno ze służbą w terenie przez długie godziny w trudnych warunkach jak i z rozłąką z rodzinami.