Podpisali porozumienie. Wkrótce rozpoczną się pionierskie badania

0
1048

Kiedy jesienią ubiegłego przeprowadzano badania na obecność arsenu u 2000 mieszkańców Głogowa wielu zastanawiało się i pytało co dalej? Dziś już wiadomo, że 400 osób, u których stwierdzono przekroczenia zawartości arsenu w organizmie będzie poddanych kolejnym badaniom. 6 lutego KGHM Polska Miedź, Gmina Miejska Głogów oraz Miedziowe Centrum Zdrowia podpisały porozumienie w sprawie finansowania oraz realizacji kolejnego etapu badań. Projekt zakłada również działania profilaktyczne oraz edukacyjne, wszystko w trosce o zdrowie Głogowian. Kto za to zapłaci?

Przypomnijmy, że badania na zwartość arsenu zostały przeprowadzone jesienią ubiegłego roku i były sfinansowane przez budżet miasta. Ich koszt wyniósł około 120 tysięcy złotych.Wykonawcą badań był Instytut Medycyny Pracy Imienia prof.J.Nofera w Łodzi.W wyniku przeprowadzonych badań, u co piątej osoby odnotowano podwyższony poziom arsenu.

Na mocy podpisanego dziś porozumienia drugi etap badań zostanie sfinansowany przez KGHM Polska Miedź Dokładamy wszelkich starań, aby być dobrym sąsiadem dla głogowian, dlatego angażujemy się w życie mieszkańców wspierając liczne projekty w zakresie zdrowia, edukacji, sportu czy kultury. W latach 2010-2017 Fundacja KGHM przeznaczyła na ten cel ponad 15 mln zł ― powiedział Ryszard Jaśkowski, wiceprezes zarządu KGHM.

Badania zostaną wykonane przez tę samą placówkę, która przeprowadziła badania głogowian jesienią ubiegłego roku, Instytut Medycyny Pracy im.prof. Jerzego Nofera w Łodzi. Weźmie w nich udział 400 głogowian, u których stwierdzono podwyższony poziom arsenu całkowitego w moczu.

Drugi etap to pionierskie działania, które na taką skale nie były jeszcze przeprowadzane. Dostarczą one wiedzy o zwartości arsenu i jego pochodzeniu. Badania specjacyjne oznaczą poziom arsenu organicznego oraz nieorganicznego.

Uwaga na arsen!

Arsen przedostaje się do organizmu trzema możliwymi drogami, poprzez: układ oddechowy, pokarmowy oraz bezpośrednio przez skórę. Zbyt duże stężenie arsenu jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Zwykle pierwiastek ten jest wydalany wraz z moczem, ale pewna ilość, która zostaje może gromadzić się w kościach, nerkach, wątrobie, paznokciach, włosach i skórze. Jego nadmiar w organizmie sprzyja rozwojowi nowotworów płuc, wątroby i skóry. Zbyt duże stężenie tego pierwiastka prowadzi do arytmii serca, choroby wieńcowej i wzrostu ciśnienia. Arsen uszkadza nasz układ pokarmowy, oddechowy i nerwowy.

Prof. Dr hab.Wojciech Wąsowicz zwrócił uwagę, że wciąż jeszcze niewiele wiadomo na temat tego, jak arsen oddziałuje na poszczególne narządy. Naukowcy i lekarze są zgodni co do jego szkodliwości, ale wciąż przeprowadza się niewiele badań, które byłyby udokumentowaniem i potwierdzeniem wszelkich teorii na temat arsenu, jego źródeł i szkodliwości dla organizmu człowieka. Z tego punktu widzenia przeprowadzone w Głogowie badania będą ważnym źródłem cennych informacji nie tylko dla Głogowian, ale również dla lekarzy i naukowców z całego kraju.

Jak wyjaśnił prof. Dr hab. Wojciech Wąsowicz przebadana zostanie także grupa 200 mieszkańców z Łodzi. Będzie to punkt odniesienia, porównanie jak wygląda sytuacja głogowian na tle innych mieszkańców aglomeracji miejskich, jakie czynniki warunkują wysoką obecność arsenu i jak styl życia może wpływać na zawartość arsenu w organizmie.

Nie każdy arsen jest szkodliwy!

Arsen nieorganiczny może pochodzić z emiterów przemysłowych i jest szkodliwy. Drugi – organiczny – prawdopodobnie pochodzi wyłącznie z żywności i jest uważamy za nietoksyczny. Po wyróżnieniu tych dwóch rodzajów arsenu będziemy w stanie stwierdzić jaki procent stężania arsenu stanowi arsen nieorganiczny― wyjaśniał prof. dr hab. Wojciech Wąsowicz.

Podczas dzisiejszej konferencji wszyscy zgodnie podkreślali, że zbadanie zwartości arsenu (organicznego i nieorganicznego) u mieszkańców na tak szeroką skalę to innowacyjny projekt, który pozwoli ustalić dalszy program działań.

Porozumienie podpisali: wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź Ryszard Jaśkowski, Prezydent Miasta Głogowa Rafael Rokaszewicz oraz prezes zarządu Miedziowego Centrum Zdrowia Piotr Milczanowski.