O głogowskim garnizonie w naukowym piśmie „In Gremium”

0
1090

Wydawane przez Uniwersytet Zielonogórski naukowe pismo „In Gremium – studia nad historią, kulturą i polityką” opublikował artykuł poświęcony naszemu miastu w dobie wojen napoleońskich. Jego autorem jest Jarosław Helwig, historyk z Muzeum Archeologiczno–Historycznego w Głogowie.

Najnowszy numer pisma „In Gremium – studia nad historią, kulturą i polityką” w całości poświęcony został epoce wojen napoleońskich. Zawarte w nim artykuły są pokłosiem konferencji naukowej, która zorganizowana została przez zielonogórski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Uniwersytet Zielonogórski w dwusetną rocznicę napoleońskiej wyprawy na Rosję w 1812 roku.

„In Gremium. Studia nad Historią, Kulturą i Polityką” to rocznik ukazujący się od 2007 roku. Wydawcą jest Instytut Historii i Instytut Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W roku 1812 miała miejsce tzw. Inwazja na Rosję, którą oficjalnie nazywa się Drugą Wojną Polską. Inwazję rozpoczęto 24. czerwca, jej koniec datuje się na około 25. grudnia 1812 roku. Konsekwencje tej wyprawy były decydującymi dla dalszego losu wojen napoleońskich.

Głogowski historyk Jarosław Helwig specjalizuje się właśnie w historii wojen napoleońskich. Został więc zaproszony do wygłoszenia jednego z referatów podczas konferencji w Zielonej Górze. Właśnie ten referat został opublikowany w piśmie „In Gremium.”

Mój artykuł dotyczy garnizonu głogowskiej twierdzy w latach 1812 – 1814. Z informacji zawartych w tym tekście można dowiedzieć się między innymi tego, jakiego rodzaju jednostki stacjonowały w tych latach w mieście oraz jakiej narodowości było wojsko – mówi historyk z głogowskiego muzeum.

Tematyka głogowskiego garnizonu w dobie wojen napoleońskich jest Jarosławowi Helwigowi doskonale znana. Jest on autorem książki poświęconej tej właśnie tematyce. W artykule opublikowanym w piśmie In Gremium zostały opisane fakty, których nie znajdziemy w książce Helwiga.