Mają ten sam problemem, teraz wspólnie zawalczą o zdrowie mieszkańców

0
1950

Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski, wójt Gminy Żukowice Krzysztof Wołoszyn oraz wójt Gminy Pęcław Artur Jurkowski podpisali 9 marca list intencyjny. Jego głównym celem jest współpraca samorządów na rzecz zminimalizowania zagrożeń i szkód w środowisku oraz eliminowania narażenia mieszkańców gmin na działanie arsenu i innych szkodliwych dla zdrowia pierwiastków. Do porozumienia nie przystąpiły Gmina Jerzmanowa i Gmina Wiejska Głogów.

Arsen przedostaje się do organizmu trzema możliwymi drogami, poprzez: układ oddechowy, pokarmowy oraz bezpośrednio przez skórę. Zbyt duże stężenie arsenu jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Zwykle pierwiastek ten jest wydalany wraz z moczem, ale jego pewna ilość, która zostaje może gromadzić się w kościach, nerkach, wątrobie, paznokciach, włosach i skórze.

Przypomnijmy, że 6 lutego bieżącego roku, KGHM Polska Miedź, Gmina Miejska Głogów oraz Miedziowe Centrum Zdrowia podpisały porozumienie w sprawie finansowania oraz realizacji kolejnego etapu badań na obecność arsenu u mieszkańców Głogowa.

Drugi etap to pionierskie działania, które na tak szeroką skalę nie były jeszcze przeprowadzane. Dostarczą one wiedzy o zwartości arsenu i jego pochodzeniu. Badania specjacyjne oznaczą poziom arsenu organicznego oraz nieorganicznego.

Arsen nieorganiczny może pochodzić z emiterów przemysłowych i jest szkodliwy. Drugi – organiczny – prawdopodobnie pochodzi wyłącznie z żywności i jest uważamy za nietoksyczny. Po wyróżnieniu tych dwóch rodzajów arsenu będziemy w stanie stwierdzić jaki procent stężania arsenu stanowi arsen nieorganiczny― wyjaśniał prof. dr hab. Wojciech Wąsowicz.

Samorząd Głogowa będzie dzielił się z gminami swoimi pionierskimi działaniami związanymi z badaniem na poziom arsenu w organizmach głogowian. Jak czytamy w porozumieniu – Gminy deklarują podjęcie wspólnych działań, w szczególności:

  • „Przekazanie dla gmin doświadczenia i wyników z realizacji w Głogowie innowacyjnego i pionierskiego projektu polegającego na oznaczeniu arsenu całkowitego w moczu u blisko 2 tysięcy mieszkańców Głogowa.
  • Wdrożenie programów mających wpływ na poprawę zdrowia mieszkańców związanych z profilaktyką chorób, promocją zdrowia, edukacją zdrowotną oraz wspierających przedsięwzięcia proekologiczne
  • Doprowadzenie do rozszerzenia porozumienia zawartego przez Gminę Miejską Głogów z KGHM Polska Miedź SA i Miedziowym Centrum Zdrowia o gminy Powiatu Głogowskiego.
  • Wspólne wystąpienie do Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Ochrony Środowiska i Zarządu Województwa Dolnośląskiego o pomoc i wsparcie naszych samorządów w działaniach prozdrowotnych i proekologicznych.
  • Uzyskanie od KGHM Polska Miedź SA harmonogramu dalszych prac modernizacyjnych proces technologiczny, nakierowany na ograniczanie emisji szkodliwych substancji, głównie arsenu”.