Nie wiesz kiedy przejść na emeryturę, ani jak wysoka ona będzie? Doradcy ZUS w Głogowie pomogą

0
1772
Miedziak.info.pl ZUS sala obsługi klienta automat stanowisko

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Głogowie czeka na klientów 3 doradców emerytalnych. Wczoraj i przedwczoraj placówka przeżywała prawdziwe oblężenie.

Bezpłatne porady w całej Polsce

Kilka dni temu na terenie całego kraju ruszyła usługa w ramach, której osoba, która chce przejść na emeryturę może skorzystać z bezpłatnych konsultacji w lokalnym oddziale ZUS. Wyspecjalizowani doradcy mają za zadanie wyjaśnić klientom, od czego zależy wysokość ich emerytury. To jednak nie wszystko: — Konsultant może także wyliczyć w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanej wysokości emerytury w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia pracy zawodowej. W ten sposób doradcy podpowiedzą przyszłemu emerytowi, jaki moment jest dla niego najkorzystniejszy do przejścia na emeryturę. Jednak ostatecznie decyzję każdy będzie musiał podjąć samodzielnie — mówi Iwona Kowalska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Oblężenie głogowskiego ZUSu

Jak nas poinformowała Emilia Nowakowska, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy, na głogowian w Sali Obsługi Klientów głogowskiego ZUSu czeka 3 doradców emerytalnych. Wydaje się jednak, że to skromna liczba jak na poziom zainteresowania głogowian. Tylko w dniach 3–4 lipca z porady emerytalnej skorzystało 559 osób. Natomiast 37 osób poprosiło o wyliczenie im wysokości emerytury w roku bieżącym lub wyliczenie wysokości prognozowanej emerytury w kolejnych latach.

Chodzi o reformę obniżającą wiek emerytalny

Żeby spotkać się z doradcą wystarczy podczas wizyty w ZUS wybrać na biletomacie kategorię spraw ‘Emerytury/Renty’, a następnie pole ‘Doradca emerytalny’. Osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych, mogą umówić się na wizytę u doradcy przez Internet.

Na Dolnym Śląsku w trzecim kwartale tego roku do ZUS może wpłynąć dodatkowo ponad 27 tys. wniosków o emeryturę. To efekt tego, że od 1 października zostaje przywrócony niższy niż obecnie obowiązujący wiek emerytalny. Dla mężczyzn będzie to 65 lat, dla kobiet 60. Usługa doradcy emerytalnego jest jednym z elementów przygotowań ZUS do sprawnego obsłużenia zwiększonego wpływu wniosków: — Wiele osób ciągle waha się czy złożyć wniosek o emeryturę w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego czy pracować dłużej. Liczymy na to, że nasi konsultanci rozwieją te wątpliwości. Mamy też nadzieję, że osoby, które spotkają się z doradcą będą wiedziały jakie dokumenty skompletować tak, aby złożenie wniosku o emeryturę odbyło się w czasie jednej wizyty – dodaje Iwona Kowalska.

Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać już 1 września.