Narodowe Czytanie w Głogowie

0
1280

Narodowe Czytanie jest to akcja organizowana przez Prezydenta RP już od 2012 roku. Chodź w większej części kraju odbędzie się ona 2 września (sobota) to w Głogowie będzie ona miała miejsce 2 dni później czyli w najbliższy poniedziałek 4 września.

Głogowska akcja odbędzie się w Fili nr.1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie przy ulicy Budowlanych 10. Rozpocznie się ona 4 września  o godzinie 10:00, będzie ona trwać przez 45 minut.

W tym roku czytany będzie jeden z najważniejszych polskich dramatów jakim jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Fragmenty takie jak „Ja muzykę zacznę sam, tęgo gram, tęgo gram”, “Jak się żenić, to się żenić!” czy „Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna.” będzie można usłyszeć w interpretacji młodzieży oraz zaproszonych gości.

Internetowe głosowanie

O tym aby właśnie ten dramat zostanie kolejną lekturą Narodowego Czytania zdecydowało internetowe głosowanie. Internauci poza „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego mieli do wyboru Polskie lektury takie jak „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego czy „Beniowski” Juliusza Słowackiego.

Wesele jako lektura

“Wesele” dramat w trzech aktach, jako najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Lektura powstała oparta na wydarzeniu autentycznym jakim było wesele dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną chłopką z podkrakowskich Bronic, na które poeta został zaproszony. Ślub odbył się 20 listopada 1900 roku w Bazylice Najświętszej Marii Panny w Krakowie, natomiast wesele miało miejsce w podkrakowskiej wsi Bronowice. Przedpremierowy pokaz sztuki odbył się 16 marca 1901 roku na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie. Dramat Wyspiańskiego dotychczas został przetłumaczony na ponad 10 języków.

Narodowe Czytanie w ubiegłych latach

Akcja ta organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Pierwszą lekturą jaką Polacy przeczytali podczas tego wydarzenia był “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W roku 2013 w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, następnie w kolejnych latach akcji były to kolejne lektury: Trylogia Henryka Sienkiewicza oraz “Lalka” Bolesława Prusa. W minionym roku Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda rozpoczęli czytanie “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Lektura była czytana przez 11 godzin w interpretacji znanych polskich aktorów w warszawskim Ogrodzie Saskim. Natomiast w Głogowie dzieło H. Sienkiewicza odczytywali pracownicy biblioteki oraz gimnazjaliści z Głogowa i Białołęki. W ubiegłym roku podczas akcji zarówno w całej Polsce jak i za granicą dzieło zostało przeczytane ponad 2200 razy.