Można już oglądać wystawę szopek

0
1481
2013-12-19-swieto-szkoly-ZS.Wyzykowskiego@MOK@Glogow-2013-12-18-14-Glogowski-Festiwal-Szopek-@Klub-Batalionowy-(fot.P.Dudzicki)-06

Wczoraj odbył się wernisaż wystawy, na której zaprezentowane zostały wszystkie prace nadesłane na XIV Głogowski Festiwal Szopek. W konkursie oceniane były 73 szopki bożonarodzeniowe i 103 ozdoby świąteczne. Złota Gwiazda Betlejemska trafiła do Marii i Izydora Wyszyńskich.

73 konkursowe szopki i 103 ozdoby świąteczne zostały ocenione przez Jury XIV Głogowskiego Festiwalu Szopek. W jego skład weszli: Anna Wawryszewicz, Małgorzata Grouz, Eryka Stolarska, Stefan Górawski, Antoni Krechowiec, Emil Pietrzak, Marek Rychlik i Ludwik Stroczyński.

Laureatami tegorocznej Złotej Gwiazdy Betlejemskiej zostało małżeństwo Maria i Izydor Wyszyńscy z Głogowa, dla których tworzenie szopki bożonarodzeniowej to, jak sami laureaci przyznali, idealne zajęcie na emeryturze. W zwycięskiej szopce każdy szczegół został pieczołowicie dopracowany. Józef jest przedstawiony jako cieśla, Maryja karmi Dzieciątko Jezus, każdy z król niesie swój dary, są zwierzęta domowe, ale i orkiestra która przygrywa. Akcentem polskim w tej szopce są kolędnicy.Jest także nawiązanie  do Głogowa i okolic – “Dlatego jest drogowskaz na Głogów, ale też na nasze sanktuarium w Grodowcu i Jakubowie” – mówił Pan Izydor.

Nagrodę główną, w kategorii przedszkolnej, otrzymała grupa dzieci z Przedszkola Publicznego nr 17 w Głogowie, w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Anna Jędraszczak ze SP nr 12 w Głogowie, w kategorii gimnazjalnej najlepsza okazała się Weronika Sołtyszewska z Gimnazjum nr 5 w Głogowie, a w kategorii otwartej Elżbieta Smorczewska z Głogowa. Natomiast za najlepszą ozdobę świąteczną uznano tę wykonaną przez Sebastiana Kuczyńskiego z Przedszkola Publicznego nr 20.

Nagrody specjalne otrzymali także: Elżbieta Smorczewska – za szczególny przekaz duchowy, Paulina Jóźwiak z SP nr 3 w Głogowie oraz Martyna Walas z Gimnazjum nr 4 – za element głogowski, Jagoda Dziewienis ze Szkoły Podstawowej w Przedmościu – za element patriotyczny, Grupa dzieci z Przedszkola Publicznego nr 9 – za ogólny wyraz artystyczny.

Uczestnicy wernisażu mieli okazję wysłuchać uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej, którzy przygotowali występ artystyczny na tę okazję.

Wszystkie prace  można oglądać i podziwiać na wystawie prezentowanej w Klubie 4 Batalionu Inżynieryjnego do 20 stycznia przyszłego roku.

http://miedziak.info.pl/2013/12/19/2013-12-18-14-glogowski-festiwal-szopek-klub-batalionowy-fot-p-dudzicki/