Uczniowie z Kotli uczą się udzielania pierwszej pomocy

0
1206
2015-10-05 Uczniowie z Kotli ucza sie udzielania pierwszej pomocy (UG Kotla)

48 uczniów Gimnazjum Gminnego im. Zagłębia Miedziowego w Kotli nauczy się prawidłowego udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty ratownictwa przedmedycznego organizowane są w ramach projektu „Twoje pięć minut” realizowanego przez Fundację KGHM Polska Miedź. Poza zajęciami teoretycznymi i praktycznymi przewidziano także spotkania z psychologiem.

Do projektu „Twoje pięć minut”, realizowanego przez Fundację KGHM Polska Miedź, poza szkołą w Kotli przystąpiły także trzy gimnazja z Lubina, Chocianowa i Głogowa. W szkoleniach weźmie udział łącznie 400 uczniów. Szkolenia z ratownictwa przedmedycznego odbywać się będą co dwa tygodnie w formie dwugodzinnych warsztatów.

Każda ze szkół otrzymała od Fundacji niezbędne akcesoria, także nowy fantom pomocny w ćwiczeniach masażu serca i sztucznego oddychania – mówi Paulina Czajowska, koordynatorka projektu. – Uczniowie otrzymają ponadto zestaw małego ratownika, zawierający m.in. rękawiczki, gaziki, maseczkę do sztucznego oddychania i dodatkowe gadżety.

Szkolenia prowadzone są przez ratowników z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego oraz pielęgniarki i psychologów z Miedziowego Centrum Zdrowia S.A. – Młodzi ludzie najlepiej uczą się przez działanie, dlatego forma zajęć musi być inna niż w przypadku dorosłych – zwraca uwagę Jacek Gąsieniec, jeden z instruktorów, na co dzień ratownik JRGH. – Dbamy o to, żeby wszystkie najważniejsze informacje i umiejętności przekazać młodzieży w jak najbardziej atrakcyjny sposób. Bazujemy na teorii, ale wszystkiego uczymy w praktyce – dodaje.

Organizatorzy projektu chcą zachęcić młodych ludzi do przełamania barier i lęku, które często stają się przeszkoda w udzieleniu niezbędnej pomocy przedmedycznej. Wyciągnięcie pomocnej dłoni w krytycznej sytuacji wymaga ogromnej odwagi, dlatego wszyscy uczestnicy projektu otrzymają koszulki z nadrukiem przypominającym znak Supermana. – W ten sposób chcemy im pokazać, że poprzez niesienie pomocy mogą w ciągu pięciu minut stać się prawdziwymi bohaterami – wyjaśnia Paulina Czajowska. – Uczymy udzielania pierwszej pomocy, ale naszym celem jest także uwrażliwienie młodzieży na sytuację innych. Staramy się pracować nad tym, by lepiej dostrzegali w swoim otoczeniu osoby potrzebujące – dodaje koordynatorka.

O tym, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy młodych ludzi przekonywać będą także ich rówieśnicy. Ambasadorkami projektu stały się dwie uczennice gimnazjum: Weronika Szuszkiewicz z Lubina oraz Magdalena Łukasiewicz z Głogowa. Nastolatki wykazały się niezwykłą odwagą i samodzielnie udzieliły pierwszej pomocy osobom chorym na epilepsję. O ich godnej naśladowania postawie informowały media z całej Polski. – Wierzę, że dzięki temu projektowi więcej młodych osób będzie wiedziało, jak postępować, kiedy czyjeś życie jest zagrożone – mówi Magda Łukasiewicz, uczennica trzeciej klasy Gimnazjum nr 5 w Głogowie.

W gimnazjum w Kotli w szkoleniach weźmie udział 48 uczniów. Poza wiedzą teoretyczna i zajęciami praktycznymi, zaplanowano także spotkania z psychologiem, który opowie młodzieży, jak poradzić sobie ze stresem i pokonać lęk w sytuacji, kiedy trzeba udzielić pierwszej pomocy. Po zakończeniu cyklu szkoleń uczniowie otrzymają certyfikaty.

Jesienna edycja projektu zakończy się międzyszkolnymi zawodami, w których młodzież będzie miała szanse wykazać się nowo nabytymi umiejętnościami. – Później zamierzamy objąć projektem kolejne szkoły z regionu. Dążymy do tego, żeby w Zagłębiu Miedziowym umiejętność udzielania pierwszej pomocy stała się powszechna – zapowiada Paulina Czajowska.