Młoda głogowianka wyrusza na Igrzyska Olimpiad Specjalnych

0
1342
rafael rokaszewisz justyna podlasin

Dwa dni temu, 5. września Starostę Głogowskiego Rafaela Rokaszewicza odwiedziła  Justyna Podlasin, która jest zawodniczką Reprezentacji Polski Olimpiad Specjalnych w Badmintonie. Justyna jest wychowanką Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych, gdzie pod okiem trenerki Agaty Chudzińskiej rozwija swoje sportowe talenty.

Badminton to dyscyplina sportowa, w której liczba graczy wynosi jedną lub dwie pary osób. Już od ponad 20 lat badminton jest pełnoprawną konkurencją olimpijską. Gra polega na przebijaniu nad siatką lotki za pomocą rakietki. Klasyczny mecz składa się z setów rozgrywanych do 21 puunktów lub dwóch punktów przewagi. Gra kończy się w momencie, gdy jeden z zawodników lub drużyna wygrywa dwa sety.

Wczoraj w Warszawie odbyło się spotkanie młodej głogowianki z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Spotkanie z Prezydentem Polski poprzedza wyjazd reprezentacji na Igrzyska Olimpiad Specjalnych, która rozgrywana będzie od 9 do 21. września w mieście północnej Belgii – Antwerpii.

W rozmowie ze Starostą Justyna przyznała, że jest dobrze przygotowana do tych ważnych zawodów, o czym świadczą dwa medale (złoty w singlu i srebrny w deblu), które badmintonistka zdobyła kilka dnie temu na X Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy. Wraz z innymi reprezentantami naszego kraju przed Antwerpią swoją formę szykowała również na obozie przygotowawczym w Centralnym Ośrodku Szkolenia w Spale gdzie, jak mówi sama zawodniczka, miała okazję trenować obok takich gwiazd sportu, jak Justyna Kowalczyk  czy siatkarze reprezentacji Polski, którzy szykowali się do Mistrzostw Świata.

– Od Głogowskiego Starosty Justyna otrzymała zestawy promocyjne Powiatu Głogowskiego, którymi będzie mogła obdarować swoich nowych znajomych – sportowców  i wolontariuszy pracujących przy antwerpskiej olimpiadzie. Justyna… trzymamy kciuki! – mówi rzecznik Starostwa Powiatowego Bartłomiej Adamczak.

Misją Igrzysk Olimpiad Specjalnych jest pokazanie społeczności europejskiej potencjału, jaki tkwi w zawodnikach z niepełnosprawnością intelektualną, przełamując tym samym bariery i zawiązując nowe przyjaźnie, które mogą przyczynić się do zbudowania bardziej świadomego i otwartego społeczeństwa.

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej polskich olimpiad specjalnych, nasz kraj był  pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych jeszcze na początku lat osiemdziesiątych rozpoczął oficjalną działalność. Od tego czasu Olimpiady stale się rozwijają i rozrastają, przede wszystkim dzięki zaangażowaniu i oddaniu rodzin zawodników, trenerów, działaczy i wolontariuszy.

Obecnie w Olimpiadach Specjalnych w Polsce trenuje ponad 17 tysięcy zawodników, którzy zrzeszeni są w w 507 klubach, w 18 Oddziałach Regionalnych. Olimpiada obejmuje 24 dyscypliny sportowe, letnie i zimowe. W ciągu całego roku osoby zaangażowane w tworzenie Olimpiady Specjalnej organizują ponad 260 imprez sportowych i zawodów.