Mistrzostwa Polski w Bocci. Głogów 15- 16 grudzień

0
1021

Już w najbliższy weekend, od 15 do 16 grudnia w Głogowie odbędą się Mistrzostwa Polski w Bocci. Ta dyscyplina sportu paraolimpijskiego wciąż jest jeszcze mało popularna w naszym kraju. Mistrzostwa zostaną rozegrane w Hali Widowiskowo – Sportowej im. Ryszarda Matuszaka przy ul. Wita Stwosza 1.Zawody rozpoczną się w piątek,15 -tego grudnia o godzinie 9.00. Ceremonia medalowa zaplanowana jest na sobotnie popołudnie o godzinie 15.00. Tego samego dnia od godzinie 9.00 będziemy mogli oglądać zmagania zawodników w meczach ćwierć i półfinałowych. Impreza ma charakter otwarty. Ci niezwykli sportowcy zasługują na głośny doping i liczne grono kibiców, wstęp wolny.

Boccia uprawiana jest w ponad 50 krajach, skierowana jest przede wszystkim do osób z zaburzeniami centralnego układu nerwowego (Dziecięce Porażenie Mózgowe, zaniki mięśniowe). Zawodnicy biorą udział w grze stojąc lub siedząc ( wózek inwalidzki, krzesło). Możliwy jest także udział asystenta umożliwiającego grę zawodnikom, którzy wymagają pomocy. Celem  jest umieszczenie przy białej bili jak największej ilości bil jednego koloru.

W tegorocznych Mistrzostwach weźmie udział około 40 finalistów wraz ze sportowymi asystentami z całej Polski, którzy w całorocznych eliminacjach zgromadzili największą ilość punktów.

Zawodnicy bez sportowej klasyfikacji medycznej będą mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas specjalnego, integracyjnego turnieju.

Gośćmi specjalnymi Mistrzostw w Głogowie będą W-ce Mistrzyni Paraolimpijska z Rio de Janeiro w pchnięciu kulą Pani Lucyna Kornobys, Mistrz Europy w strzelectwie sportowym Pan Filip Rodzik a także Mistrz Świata w Podwójnym Triatlonie Pan Jerzy Górski.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP3 Wrocław. Współorganizatorem Mistrzostw Polski są Cisi Pracownicy Krzyża.

Rozwój Bocci w Polsce w ciągu ostatnich lat jest bardzo dynamiczny. Liczba ośrodków promujących tę formę aktywności osób niepełnosprawnych zwiększa się z każdym rokiem.

Dla osób z najcięższymi formami niepełnosprawności fizycznej czy sprzężonej Bocci to jedyna, możliwa forma rywalizacji sportowej.

Polski Związek Bocci, organizujący polską ligę w tej dyscyplinie szacuje, iż w Polsce jest ona uprawiana w blisko 250 ośrodkach takich jak placówki szkolno-wychowawcze, stowarzyszenia, kluby sportowe.

Sportowcy uprawiający Bocci mogą pochwalić się spektakularnymi sukcesami na arenie międzynarodowej.Podczas Mistrzostw Europy w Portugali Damian Iskrzycki zdobył tytuł Wicemistrza. Zawodnik startujący w klasie BC3 wpisał się do historii dyscypliny Bocci w Polsce. Było to pierwsze, bezprecedensowe wydarzenie, kiedy zawodnik z naszego kraju uplasował się na tak wysokiej pozycji.