Listopadowe wystawy w głogowskim muzeum

0
1419
zdjęcie Arch.-2013-09-11-wystawy@muzeum-Głogów-01

W głogowskim muzeum prezentowane są dwie ciekawe wystawy. W ramach Galerii Cztery Pory Roku można obejrzeć pejzaże, martwą naturę oraz autoportrety znanego  malarza Stanisława Mazusia.  Natomiast miłośników historii Głogowa, z pewnością zainteresuje wystawa pn. “Głogowscy Żydzi – z dziejów społeczności żydowskiej Głogowa od XIII do XX w”.

Muzeum Archeologiczno – Historyczne zaprasza na ostatnią już w tym roku odsłonę Galerii Cztery Pory Roku. Będzie to malarstwo Stanisława Mazusia, który ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. “Na wystawie zobaczymy m. in. martwą naturę, pejzaż i autoportret” – mówi Ewelina Wyrwas z głogowskiego muzeum.

Artysta inspiracje czerpie głównie z uroków Lubelszczyzny. Głównym jego celem jest zachowanie i obrona piękna, przy użyciu najprostszych środków takich jak pędzel i farba. Artysta ma za sobą liczne wystawy indywidualne i zbiorowe na całym świecie. Jest dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Wernisaż wystawy odbył się 14 listopada, a wystawa czynna będzie do grudnia 2013r.

Równocześnie, w głogowskim muzeum oglądać można wystawę prezentującą historię Żydów zamieszkujących przedwojenny Głogów, przede wszystkim przez pryzmat ich kultury i wpływu na losy naszego miasta. 7 listopada w ramach obchodów 75 Rocznicy Nocy Kryształowej odbył się jej wernisaż, a tytuł wystawy to „Głogowscy Żydzi – z dziejów społeczności żydowskiej Głogowa od XIII do XX w”. 

“Niewątpliwą atrakcją tej ekspozycji są zabytki związane ze społecznością żydowską Głogowa i Śląska. Wypożyczone zostały m.in. z muzeów w Chrzanowie, Gliwicach, Jaworze czy Legnicy. Ponadto prezentowane są eksponaty ze zbiorów prywatnych” – informuje Ewelina Wyrwas.

Dopełnieniem wystawy jest prezentacja przygotowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie, którzy od kilku lat kultywują pamięć o głogowskich Żydach, jak również współpracują ze szkołami z Izraela.

Od 8 listopada, do wystawy prowadzone są zajęcia edukacyjne:

SZKOŁA PODSTAWOWA

„Głogowscy Żydzi”

GIMNAZJUM

„Zwyczaje i święta żydowskie” „Cmentarz żydowski – inskrypcje i symbolika” „Żydzi w przededniu II wojny światowej”

SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

„Zwyczaje i święta żydowskie” „Cmentarz żydowski – inskrypcje i symbolika” „Żydzi w przededniu II wojny światowej”

Koszta zajęć to 2 zł.

Jak zawsze przypominamy, że w soboty wstęp do muzeum jest bezpłatny.