Legnica: Tanie i ekologiczne ciepło w ramach programu KAWKA

0
1337

Blisko pół miliona złotych trafiło w 2015 roku do legniczan, którzy wymienili w swoich gospodarstwach ogrzewanie paliwem stałym na bardziej ekologiczne. Program KAWKA trwa dalej.
Do dziś mieszkańcy złożyli w Urzędzie Miasta 314 wniosków o dotację do zmiany ogrzewania. Tylko w lutym miasto zawarło umowy z blisko 50 wnioskodawcami. W marcu 2016 planowane są wizje sprawdzające w domach ponad 130 osób, które złożyły wnioski.

Niska emisja spalin

Celem programu jest zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń w powietrzu, w strefach, gdzie występują znaczne przekroczenia dopuszczalnych poziomów stężeń tych zanieczyszczeń. Opracowane programy ochrony powietrza oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, w szczególności pyłów i dwutlenku węgla mają za zadanie przyczynić się do poprawy jakości środowiska naturalnego i oczyszczenia powietrza.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Ta forma wsparcia realizowana jest w ramach projektu KAWKA (ograniczenia w Legnicy emisji spalin).
Przypomnijmy, że do składania wniosków i korzystania z dotacji uprawnione są podmioty niezaliczone do sektora finansów publicznych, w szczególności: osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych.
Przestarzałe systemy ogrzewania, np. piece na paliwo stałe, powinny być zastąpione przez podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne albo odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne czy pompy cieplne).

Koszty dofinansowania

Każdy, kto jest zainteresowany trwałą wymianą swojego źródła ciepła, może ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 45 proc. kosztów całości inwestycji. W przypadku osób fizycznych, osób prawnych, przedsiębiorców – do wysokości nie większej, niż 5 000 zł, natomiast w przypadku wspólnot mieszkaniowych – do 10 000 zł. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, poparty dokumentacją przeprowadzonej inwestycji, w siedzibie Urzędu Miasta (przy pl. Słowiańskim 8) w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami i poczekać na jego rozpatrzenie.

Spis systemów grzewczych w budynkach

O tym, jaka jest skala zjawiska, będzie wiadomo w kwietniu. Obecnie w Legnicy trwa spis systemów grzewczych w budynkach. Ankieterzy w ramach tej akcji prowadzą badania, których celem jest spisanie źródeł niskiej emisji zanieczyszczeń – czyli pieców, kominków lub kuchni opalanych paliwem stałym (np. węglem lub drewnem). Zbierają również informacje o planowanych wymianach systemów grzewczych, a także o ewentualnych pracach związanych z termomodernizacją budynku.
Na marzec zaplanowane jest kolejne spotkanie z mieszkańcami zainteresowanymi dotacją miasta do ekologicznego ogrzewania. O szczegółach będziemy informować czytelników na TutajLEGNICA.pl.