Kotla: kolejne środki dla gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej

0
1246
2015-12-08 Kotla - kolejne srodki dla gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej

Gmina Kotla pozyskała dotację z budżetu Powiatu Głogowskiego w kwocie 10.000 zł, dzięki której zakupiono dwa zestawy sprzętu składającego się  z kosy spalinowej i dmuchawy plecakowej. Zakupiony sprzęt usprawni wykonywanie prac konserwacyjnych na rowach melioracyjnych znajdujących się na terenie Gminy Kotla realizowanych w ramach programu „Bezrobotni dla gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej”.

Program „Bezrobotni dla gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej” realizowany jest na Dolnym Śląsku od 2005 r. przez Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu przy udziale Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, powiatowych urzędów pracy oraz samorządów miast i gmin na obszarze Dolnego Śląska.

Prace wykonywane są przez pracowników zatrudnianych corocznie w ramach programu „Bezrobotni dla gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej”. W ramach realizacji programu w 2015 r. pracę znalazły 4 osoby z terenu Gminy Kotla. Było to możliwe dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Gminą Kotla, Powiatowym Urzędem Pracy, Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędem Pracy w Wałbrzychu i Dolnośląskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu.

Program ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa przed lokalnymi podtopieniami oraz powodziami (poprzez działania na rzecz właściwego utrzymania drożności cieków i rowów melioracyjnych) a także ograniczenie bezrobocia szczególnie dotykającego osoby zamieszkujące obszary wiejskie województwa dolnośląskiego. Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu wystąpił z inicjatywą podjęcia współpracy z gminami i powiatowymi urzędami pracy w zakresie gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej.

Przy planowaniu zakresu robót wykonywanych w ramach Programu oraz ilości zatrudnienia brany jest pod uwagę w równym stopniu  stan rzek, kanałów, wałów przeciwpowodziowych i rowów melioracyjnych, jak i tworzenie dodatkowych miejsc pracy. Zatrudnienie osób bezrobotnych ma charakter sezonowy – od maja do listopada. Zakres prac obejmuje stosunkowo proste roboty konserwacyjne polegające m.in. na wykaszaniu porostów z wałów przeciwpowodziowych, skarp i dna cieków, czyszczeniu koryt rzek ze śmieci, gałęzi i zakrzaczeń utrudniających spływ wód, usuwaniu namułu z dna cieków czy oczyszczeniu budowli.