Konsultacje na temat transportu zbiorowego

0
3427
2014-01-21-konsultacje-spoleczne@Starostwo-Powiatowe@Glogow-IMG_9394

W Starostwie Powiatowym odbyły się konsultacje społeczne w sprawie projektu “Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Dolnośląskiego”. Na pytania samorządowców, reprezentantów firm transportowych i zainteresowanych mieszkańców odpowiadali pracownicy Urzędu Marszałkowskiego oraz specjaliści z firmy opracowującej omawiany plan.

Plan zrównoważonego rozwoju publicznego wynika z ustawy o Publicznym Transporcie Zbiorowym, która dokładnie określa co ma się w nim znaleźć.

Ideą Planu jest, aby węzły przesiadkowe stworzyły spójny i zintegrowany system, gdzie ruch lokalny, gminny i powiatowy dochodzić będzie do węzłów szczebla wojewódzkiego i w ten sposób zorganizuje przewozy o charakterze wojewódzkim. Projekt nie odnosi się do konkretnych propozycji lokalnych, dotyczy całego województwa.

Plan poświęcony jest organizowaniu publicznego transportu zbiorowego – “Nie chodzi tu o budowę dróg, kolei czy innych obiektów tylko i wyłącznie chodzi o to, w jaki sposób zorganizować publiczny transport zbiorowy, aby był dostępny dla wszystkich mieszkańców naszego województwa” – mówi Wojciech Świnder, Dyrektor Wydziału Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Złożone na spotkaniu konsultacyjnym propozycje do planu nie kończą jeszcze procesu konsultacji – “My oczekujemy propozycji  i opinii od samorządowców i mieszkańców powiatu, bo z punktu widzenia województwa to czasami jakiś problem może nie zostać zauważony. Na tych spotkaniach także tłumaczymy mieszkańcom o co chodzi w Planie, który nie ma nic wspólnego z inwestycjami. Będziemy jeszcze raz opracowywali odpowiedzi na wszystkie zgłoszone pytania” – zapewnia dyrektor wydziału.

Jak mówili przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, dzięki konsultacjom już teraz wykonawca uświadomił sobie, że istnieje potrzeba zaprezentowania w dokumencie technicznym tego, co przygotowany Plan niesie dla poszczególnych powiatów.

Po konsultacjach Plan zostanie przyjęty przez Sejmik Województwa i stanie się prawem miejscowym –“To jest novum w naszym kraju, bo do tej pory taki dokument u nas nie obowiązywał” – dodaje Wojciech Świnder.

Mieszkańcy Dolnego Śląska, którzy nie mogli wziąć udziału w konsultacjach mogą zgłaszać także swoje propozycje i uwagi w formie pisemnej lub mailowej do końca tego tygodnia. Do końca miesiąca Urząd ustosunkuje się do otrzymanych propozycji i wtedy okaże się ile z tych propozycji zostanie wziętych pod uwagę.